| Claudiudfd a întrebat:

Am un dinte din fata care acum 2-3 luni era foarte sensibil.
Am avut o carie pe el, a fost plombat (de a lungul dintelui )in vara.
Intre timp acum, iarna, daca intram de afara fiind fring intr-un loc calduros incepea sa am o durere ascutita la dintele de sus si cel de jos aliniat cu el.
Langa acel dinte mai este un dinte plombat pe partea cu dintele sensibil si de cand folosesc ata dentara a inceput sa mi se duca din plomba si observ in dintele sensibil o mica gaura.

Problema este ca acum doua zile am mancat ceva foarte rece si dupa un hamburger care avea chifla calda si am simtit o umflatura din interiorul dintelui si dupa a inceput sa ma doara.
De atunci ma doare mereu cand pun presiune pe el (mai ales in spatiul dintre dintele frontal si vecinul lui unde este a doua plomba), simt o inflamatie in dinte si este cand pulseaza fara durere.
Mai am de adaugat ca nu ma doare doar pana la nivelul gingiei.

Am cautat pe net si ar putea fi pulpita dentara, dar nu prezint cateva simptome :nu am niciun fel de inflamatie si altele care nu mi le mai amintesc.
Singurul produs care este nou in igiena mea orala este o apa de gura pentru albire listerine pe care o folosesc de 2 saptamani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| VasileEmilia a răspuns:

Se poate sa fie de la alternanta frig-cald, iar acea umflatura si pulsare poate sa fie, de fapt, inflamatia