| Ionescu_Andrei_1999_QXRQ a întrebat:

Am un golf 7 1.6 tdi cu start-stop, vreau si eu sa stiu daca trebuie sa codez bateria cand o schimb, daca da... vreau sa mentionez ca am o baterie simpla (fara start-stop), pot sa codez o baterie care nu e start-stop pe o masina cu start-stop?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

In general, este recomandat sa se utilizeze o baterie special proiectata pentru sistemul start-stop pentru a evita problemele si pentru a asigura performanta optima.

"Cum se codeaza o baterie noua pentru start-stop?"

https://www.emecanic.ro/......start-stop

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adică vrei să-ți iei ALTĂ baterie că cea actuală e "gata"?

| Ionescu_Andrei_1999_QXRQ explică (pentru sierra1):

Am deja bateria, o sa o pun pe masina curand dar nu stiu nimic in legatura cu BEM-ul si partea de tester

| sierra1 a răspuns (pentru Ionescu_Andrei_1999_QXRQ):

Ce baterie ai (Ah...)?

| UserRo10 a răspuns:

Cumpara baterie cu start stop pentru ca aia are codul necesar ce se introduce in vcds la schimbare.
Punand una normala o vei termina in cateva luni max un an si vei avea probleme de incarcare. Orice modificare de capacitate sau specificatie se codeaza cu vcds