| Eugeniusu a întrebat:

Am un job nou in care lucrez pe schimb de noapte timp de 1 luna, de la ora 19 seara la ora 7 dimineata.
Nu am mai lucrat niciodata pe timp de noapte, oare pot rezista programului si efortului care-l fac acolo?
Ce sfaturi imi dati, sau macar un program care il urmati voi pentru a rezista, orice imi ziceti este binevenit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti sanatos si ai o varsta potrivita (intre 18 si 60 de ani), sigur ca vei rezista. Important este sa dormi suficient in timpul zilei (adica macar 6 ore) si sa ai un regium de viata normal (multi au impresia ca daca lucreaza noaptea, pot dormi 1-2 ore si apoi pot sa foloseasa ziua ca un om care este in concediu)

| Eugeniusu explică (pentru Brigaela):

Nu stiu daca pot sa dorm 6 ore pe timp de zi.

| Brigaela a răspuns (pentru Eugeniusu):

Va trebui, altfel nu ai cum. Renunti la iesiri, vizite, distactie si te concentrezi pe munca

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti face fata unui schimb de noapte, atata vreme cat esti sanatos si te odihnesti in timpul zilei, macar 8 ore.

| Freya1 a răspuns:

O sa iti dereglezi un pic stilul de viata dar de rezistat vei putea rezista.
Te odihnesti ziua foarte bine si te relaxezi ca noaptea sa fi fresh.Trebuie sa exersezi deoarece in prima faza nu vei putea dormi ziua nu vei simti nevoia decat seara noaptea cand e firesc si atunci o perioada va fi obositor dar vei reusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poți odihni ziua până să pleci la muncă. E vorba doar de o lună din câte am înțeles....nu trebuie să stai stresat.

| nda a răspuns:

Primele zile iti va fi greu, apoi ti se va parea normal. Odihneste-te pe timp de zi si o rezisti. Depinde si de job. Daca nu ai prea multa activitate pe timp de noapte cu siguranta te va lua somnul. Bei o cafea in pauza, iesi la aer rece.