| GPA a întrebat:

Am un "junghi" in inimă, mă rog in zona inimii. Deseori se-ntampla sa ma copleșească acest junghi, este că un cuțit înfipt în acea zonă, durerea persista 5 sec. Ce-ar putea fi? Un alt mușchi?
Aproape în fiecare zi mă trezesc cu cate un junghi sau chiar 2-3 cum s-a întâmplat astăzi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Un alt muschi, exact, unul, de fapt mai multi intercostali. Fa niste miscari de gimnastica care implica toracele in fiecare dimineata. Muschiul cardiac nu doare, si nu se umfla pe termen scurt ca sa faca alti muschi sa doara.

4 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Daca te unghingia inima, in principiu exploda. In fine nu asta este raspunsul ci tu ai marea posibilitate sa suferi de angila/angina.

| christall a răspuns:

Da, este muschiul inimii. Mie mi s-a intamplat cand am stat in curent sau cu aer conditionat si apoi mi-a trecut. Imbraca-te bine si daca persista mai mult timp nu strica sa faci un control.

| minrest a răspuns (pentru christall):

Nu ti se pare ciudat ca tocmai inima, in mijlocul corpului, sa fie afectata prima de curent, cand sunt atatia muschi pana la ea? Si tocmai inima sa isi revina fara probleme, cand ea functioneaza la greu in continuu? Iresponsabil sfat ai dat.

| RosuAlex31 a răspuns:

Deseori aceste ""junghiuri" nu se datoreaza inimii ci stresul, emoţiile puternice, examenele, supărările sunt responsabile, de cele mai multe ori, de înţepăturile de inimă specifice tinereţii..sau hipoglicemie in acest caz putin zahar ajuta dar ar trebui sa consulti un medic in cel mai scurt timp!