| Smile_3473 a întrebat:

Am un prieten care si-a facut recent analizele. Le-a luat joi si a vazut ca GamaGT este de 912, iar limita maxima este de 64. Este posibil sa aiba ciroza la ficat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Deci treaba e în felul următor: În momentul când îţi faci analizele, după ce le scoţi, mergi cu ele la medicul de familie, sau la un medic specializat în domeniu. El este singura persoană în măsură să facă "analiza pe text", şi să-i spună exact cum stau lucrurile. Aceste interpretări nu se fac ochiometric. Şi eu mi-am făcut odată nişte analize, şi mi-a zis doctoriţa că valoarea calciului, sau nu mai ştiu a cui, era un pic cam mică, deşi pe hârtie apărea clar şi concis că e în limite normale. Aşadar interpretarea unei analize făcută de tine în funcţie de valori poate fi diferită faţă de cea făcută de medic. Deci cum ţi-am spus, este nevoie de un doctor să-şi dea cu părerea aici, că te poţi uita peste ele, ca la felul 3, şi nu e relevant.
O zi frumoasă! happy

2 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

GGT e o enzima de retentie biliara, prin urmare e posibil sa aiba o problema cu drenarea bilei. Valorea GGT mai creste si dupa consum de alcool.

| OanaG a răspuns:

Noi in asemenea situatii nu prea il putem ajuta, cel mai bine ar fi sa mearga la un medic[cel de familie] si il va lamuri. Mai bine mai repede decat mai tarziu.

:*