| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten cu o problema psihica.Am auzit ca sunt niste pastile, nu placebo, care l-ar putea ajuta.Cum se face rost de el? Si chiar functioneaza, adica o pastila sa te faca fericit dintr-un om care nu prea se simte bine in fata multor oameni? Adica sa iti reduca inhibitiile si sa te faca mai curajos din punct de vedere social.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cred ca se numesc sedative, te liniștesc, asta nu înseamnă ca o sa vezi elefanți roz pe un câmp cu floricele. Se găsesc la farmacie și unele sunt făcute din plante și nu fac niciun rău.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista multa pastile pentru diverse boli psihice... si ele sunt atent prescrise de medicii psihiatri dupa consulturi amanuntite

| anonimg a răspuns:

El are nevoie de Isus Hristos, nu de medicamente.
Numai Dumnezeu poate sa ridice omul, sa-i redea demnitatea si sa-l faca sa stea in picioare in fata dificultatilor zilnice.
Daca vrei sa-ti multumeasca cu adevarat mai tarziu, atunci du-l la biserica adventista. Iti spun ca nu va mai pleca la fel. Va putea cere sa vorbeasca cu pastorul bisericii sau cu cineva din conducere; sunt oameni care stiu sa vorbeasca pe suflet, oameni cu experienta de viata in care poti gasi sprijin si confidentialitate, fara a se cere ceva in schimb.

Pastilele nu-i vor lua niciodata povara de pe suflet. Este cu totul altceva atunci cand va sta de vorba cu un om; este altceva cand cineva il va putea asculta si va putea sa poarte povara prietenului tau; este cu totul altceva sfatul unui om care stie sa-i vorbeasca prietenului tau in asa fel incat el sa plece usurat, lipsit de greutatile de pe suflet, bucuros si fericit.
Asadar, daca tu cauti binele prietenului tau, nu ai face lucruri mai grele decat acesta de a-l duce la biserica adventista? Cu cat mai mult lucrul acesta este cel mai usor posibil.
Daca exista prejudecati (adica ganduri mai putin placute) fata de astfel de biserici, atunci indeparteaza-le din minte si din inima. Vei vedea cat de mult bine iti va face lucrul acesta.

| alinadianaaa a răspuns:

Nu poti sa ii dai pastile asa dupa auzite, problemele pshice trebuie tratate cu multa atentie.Cel mai indicat este sa mergi cu el la un pshiatru si o sa ii dea un tratament adecvat.Nu trebuie sa ii gie rusine sa mearga la pshiatru(romanii cred ca la pshiatru merg doar nebunii dar nu este asa, in ziua de azi atata stress si atatea probleme creierul nu prea mai face fata de aceea este indicat sa mergem la ppshiatru cand vedem ca nu putem face fata)