| 44mon a întrebat:

Am un program de somn super aiurea de o perioadă, în general adorm la 6 dimineața. Oare dacă nu mă mai pun să dorm la 6 și rămân treaz până pe seară să mă "extenuez" puțin, e okay? Asta ar însemna cam 33 de ore fără somn. Ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Trage de tine cat poti sa mergi in pat la culcare noaptea, pe la 9-10 seara, fiindca-i extrem de important sa dormi 7-8 ore de noapte, in special intre 10 seara si 2 dimineata, deoarece numai atunci se produc 2 hormoni vitali creierului: serotonina si metatonina.
Lipsa acestor hormoni, pe termen lung, declanseaza boli psihice care debuteaza cu: oboseala excesiva, ameteli, uneori stari de voma, lipsa de concentrare, depresie, anxietate, atacuri de panica, paranoia, schitofrenia, probleme de inima, diabet, tumori, cancere.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dacă faci și mișcare. Funcționează. Dar, dar. Dacă vrei să ajungi la mulți ani trăiască, cu creierul întreg, iar nu legumă, să nu mai știi cum te cheamă, respectă orele de somn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jocurile te țin treaz până dimineața. Eu sunt gamer, bag mult call of duty și la fel pățesc.

| Anuket a răspuns:

Nu. Mai bine te pui pe la 2AM în pat nefăcând nimic și aștepți să adormi, în timp te vei obișnui și vei putea shimba ora la 24, apoi la 23.

| 19flo79 a răspuns:

O sa te angajezi si o sa ti se regleze somnul happy

| faranume2408 a răspuns:

Încearcă să lași telefonul și cateva zile pune te in pat mai devreme, iar așa o să ți se regleze programul de somn

| Creata1 a răspuns:

Și eu sunt la fel, tot așa dorm și eu, poți încerca și soluția asta, dar după propria experiența mai devreme de 1:00-2:00 nu pot dormi. Depinde și de organismul fiecăruia cum rezista. Sper ca te-am ajutat ❤️

| 44mon explică (pentru Creata1):

Mersi frumos pentru răspuns! ❤

| Robert141651 a răspuns:

Salut, am patit si eu asta in urma cu un an sau doi, iti sugerez sa nu dormi o noapte, sugerez sa fie vinerea si dupa sambata noaptea te pui sa dormi pe la 22:00- 23:00, ceasul tau biologic o sa isi revina. Spor!