| Diegoxyz a întrebat:

Am un sentiment ciudat, gen am citit un articol ca viata noastra e o iluzie si acum ma tot gandesc la asta si ieri am avut un atac de panica si m-am speriat si gen simt un fel de depresie/anxietate si mi-e frica sa nu imi pierd familia, imi doresc sa ma simt ca inainte plin de viata si fericit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| wolfves a răspuns:

Nu te mai gandi la asta. Poate ca viata e doar o iluzie, dar nimeni nu poate stii cu adevarat. Oricum ar fi, traieste-o cum vrei tu si fii fericit. Nu vad de ce ti-ar fi frica sa nu iti pierzi familia, adica daca nu ai pierdut-o pana acum, de ce sa iti faci griji? Si nu are prea are legatura ideea ca viata ar fi o iluzie cu pierderea familiei. Adica daca e o iluzie, ai mai multe sanse sa o pierzi sau cum? Mie imi plac articolele de genul, ma fac sa ma gandesc ca totul e posibil si sa ma intreb daca chiar e asa cum scrie acolo. Normal ca daca vrei sa gasesti dovezi pentru ceva, gasesti, chiar daca nu sunt neaparat exacte, ci mai mult generale. Sfatul meu e sa nu te mai gandesti la asta, traieste cum o faceai inainte sa citesti articolul.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul este o iluzie, fericirea este relativa
Traim intr-o lume plina de reguli, care favorizeaza supravieturiea si evolutia societatii in ritm scazut. Nu pentru binele personal al tau, nici pentru binele general al omenirii. Poate numai pentru binele general al anumitor elite.
Suntem asaltati de informatii menite sa ne subjuge, sa ne luam dupa efectul de turma, sa devenim niste oi usor de manipulat urmarit prin infinitele metode de spionaj- automatizate :social media, gps, istoricul internetului etc.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Traieste-ti viata si ai sa uiti de toate aceste gânduri laughing