| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a întrebat:

Am un singur rinichi din naștere (rinichiul stâng) și am fost astăzi la medicul de familie pentru o adeverință. Doamna doctor mi-a luat tensiunea arteriala (aveam 9 cu 7). Mi-a spus că e prea mică și să am grijă să nu beau rachiu. Am 1, 77 m; 72 kg și 46 de ani. Beau aproape în fiecare zi un pahar de bere sau o bere la 0, 5 litri și 2 cafele pe zi. Mănânc dulciuri și ciocolată destul de des. Când mi-am făcut analizele ultima dată am fost găsit cu glicemia crescută cu 5 puncte peste limita maximă. După ce am aflat că am glicemia puțin crescută am redus dulciurile și pâinea albă. Vreau să vă întreb ce sfaturi puteți să-mi dați, având în vedere că am tensiunea prea mică.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tensiunea mica nu este o problema, nu trebuie sa faci nimic. Consumul zilnic a unei cantitati medii de alcool este insa o problema si probabil dezvolti deja dependenta. Incearca sa bei alcool mai rar, poate o data la 10-14 zile sau chiar un picut mai rar si sa consumi o cantitate mai redusa (o bere de 330 ml la doua saptamani este arhisuficient si mult mai putin riscant)

| Bondarel99 a răspuns:

Sunt atatea persoane cu hipotensiune care traiesc bine mersi. Daca nu ai simptome din cauza asta (de exemplu sa ti se faca rau si sa lesini) se zice ca nu e un pericol. Poti sa o cresti putin daca bei cafea.
Oricum hipotensiunea nu e asa periculoasa ca hipertensiunea. Hipertensiunea e o boala care da multe simptome si trebuie sa ai mare grija cu ea ca exista risc de AVC care e una din principalele cauze ale mortalitatii in lume.

| sierra1 a răspuns:

Sfaturile (cu atât mai mult în situația ta) ar trebui să le ceri de la personal calificat - medici - nu de aici, unde noi puștimea de clasa a 7 a răspundem cu aplomb dar pe lângă subiect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să nu bei rachiu...

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică:

Eu de obicei nu beau rachiu sau tărie. Câteodată, la masă beau 50 de grame tărie, dar mai rar de o dată pe săptămână.