| aXy99 a întrebat:

Am varicela, iar medicul mi-a spus sa nu fac baie. E inacceptabil. Ce se poate intampla daca dau cu apa (eventual si sapun antibacterian) peste veziculele cu lichid/cruste/bube? Din cate observ nu se sparg asa de usor, altfel s-ar fi spart cand dormeam si stateam pe ele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fii rabdatoare si stai in casa, la caldura, fara sa faci baie, pana ce nu se retrag toate veziculele!

Daca veziculele se sparg (se inmoaie de la apa sau de la scarpinat, fiindca te vor manca cand se usuca) atunci iti pot ramane urme de cudtre timp indelungat, poate pe viata.
De asemenea, daca se sparg veziculele, lichidul poate infecta si alte zone si se imprastie pe intregul corp.

| aXy99 explică (pentru Bula):

Rabdator*
Am pielea grasa, mi-e teama de o suprainfectie bacteriana. Cred c-o sa imi asum riscul asta, ori azi, ori cat mai curand. Pe fata m-am spalat de cateva ori si a fost ok.

| Bula a răspuns (pentru aXy99):

Suprainfectie e mica probabilitatea, fiindca sistemul tau imunitar lucreaza din plin acum.
Daca ai pielea grasa, atunci risti sa-ti ramana urme pe piele ca pe pielea porcului dupa prajire (cu "cratere").
Acum, timp de cca 2 saptamani, trebuie sa stai cuminte, la temperatura de 18-22 grade, astfel nu vei avea complicatii, vei fi vaccinat pe viata.
Daca te speli sau te scarpini, vei avea urme tot pe viata!

| aXy99 explică (pentru Bula):

Tocmai din cauza faptului ca organismul meu se lupta cu virusul acesta, sistemul meu imunitar e slabit. De scarpinat nu se pune problema, dar faza cu imunitatea pe viata...e discutabila. Poate oricand (in conditii de imunitate scazuta) sa reactiveze si sa apara zona zooster.
In legatura cu spalatul, unii medici spun sa nu te speli, altii din contra, ca trebuie. Chiar nu stiu.

| Bula a răspuns (pentru aXy99):

Zona zoster nu este cauzat de varicela.
Imunitatea pe viata se formeaza daca boala decurge a-z, fara interventii (cu antibiotice sau alte modalitati de obscurare a dezvoltarii anticorpilor specifici).

Si eu si majoritatea adultilor am trecut prin aceasta "boala al copilariei". Vorbesc in cunostinta de cauza.

| aXy99 explică (pentru Bula):

Partial ai dreptate, dar multi medici spun ca treaba cu spalatul nu este din batrani, dar falsa, totusi nu pot fi sigur.
Iar la partea cu zona zoster, vorbesti in necunostinta de cauza. Iti voi da copy-paste de pe un site medical pentru a nu mai pierde timpul cu explicatiile:
" Zona Zoster este o afectiune virala provocata de virusul Varicelo-Zosterian, responsabil si de imbolnavirea de VARICELA (varsat de vant). Cele mai expuse la aceasta afectiune sunt persoanele care au suferit de varicela in copilarie, mai ales cei care au avut varicela pana la 18 luni, si cei care au un sistem imunitar slabit. Incidenta bolii este mai ridicata de regula la persoanele in varsta, tocmai din cauza imunitatii scazute. Virusul Varicelo-Zosterian este un tip de virus herpetic, motiv pentru care aceasta afectiune mai este cunoscuta si sub numele de Herpes Zoster.
Desi este considerata o boala a pielii, Zona Zoster are, de fapt, legatura cu terminatiile nervoase. Odata contractat virusul, pacientul va dezvolta VARICELA iar dupa vindecare virusul va ramane in stare latenta in organism la nivelul radacinilor nervoase. Pe fondul unei imunitati deficitare, virusul se poate reactiva, insa de data aceasta intr-o noua forma - Zona Zoster."

| Bula a răspuns (pentru aXy99):

Maaaai!
Inca n-ai invatat ca NU tot ce e postat pe Internet este adevarat? laughing
Am mai multe cunostinte care sufera de Zona Zoster, dar NICI UNUL nu s-a putut bindeca, fiindca NU SE CUNOASTE CAUZA, nici medicamentatia pentru aceasta boala!
La nivelul stiintei medicinale actuale se cunosc doar unele cauze care pot modifica efecte VIZUALE ale acestei boli (alimentatia, soarele etc). crying

| aXy99 explică (pentru Bula):

Este postat pe absolut toate site-urile medicale acreditate din Romania.

| Bula a răspuns (pentru aXy99):

"site-urile medicale acreditate"?
Si cum explici ca, in spitalele din Romania, Ungaria, Austria si Germania medicii nu i-au putut rezolva Zona zoster-ul si nici un medic nu i-a spus varului meu de precedentul de varicela?
Oare ei nu au citit de pe internet? laughing

| aXy99 explică (pentru Bula):

Cui sa ii rezolve zona zoster? O vecina de a mea a avut si s-a rezolvat problema in cateva saptamani, nu stiu exact ce tratament a urmat.

Este o certitudine ca zona zoster este cauzata de acelasi virus care provoaca varicela. Intreaba orice medic vrei. Nu stiu despre ce caz vorbesti tu.

Daca o iei asa, nici varicela nu poate fi tratata de niciun medicament, trebuie ca sistemul tau imunitar sa isi faca treaba si sa produca anticorpi specifici. Si dureaza. La fel si in cazul zonei zoster.

| Bula a răspuns (pentru aXy99):

Cred ca pana la 45 ani putea sa se auto-imunizeze contra virusului. happy Varicela a avut in adolescenta.
Medicii spun ca, sunt mii de oameni in tara cu aceasta boala, dar nici unul nu s-a vindecat.
Periodic apar si dispar petele pe piele, char daca tine (sau nu) regim special de alimentatie.

Impotriva varicelei exista si vaccin.
Pentru zona zoster nu se cunoaste tratament definitiv, doar procedee amelioratoare.

| RoCkKiD a răspuns:

Esti cel mai infectios in prima saptamana deci ar fi ideal ca macar vreo 7 zile sa nu faci deoarece cand te vei sterge risti sa spargi bubitele si sa transformi prosopul si chestiile de care te mai atingi in focare de infectie..astepta o saptmaana pentru binele umanitatii.

Dupa saptamana asta poti face baie in apa putin calduta (cat de rece poti sa nu racesti) fara sapun si sa ai grija sa nu te freci cu prosopul mai mult sa tamponezi si sa ai grija sa te usuci foarte bine.

| aXy99 explică (pentru RoCkKiD):

Nu ma voi sterge cu prosopul, doar voi tampona zonele respective. Am prosop personal.
De cand ar trebui sa incep numaratoarea? Duminica si luni am avut dureri de cap, marti si miercuri mi-au aparut cateva bube, iar joi am fost plin si au inceput si mancarimile.

| RoCkKiD a răspuns (pentru aXy99):

Hai sa zicem ca de vinerea viitoare. Pana atunci da caldura mai incet sa nu transpiri sai stai linistit sa iti treaca.