| Elisa97 a întrebat:

Am vederea foarte slabă atunci când privesc la depărtare (max. 1 m distanta si eu nu vad) insa parintii nu vor sa imi ia lentile medicinale si ar trebui sa port ochelari, dar mi-e frica, ca o sa imi stea urat (la trasaturile mele nu prea se potriveste nimic) si o sa fiu facuta de ras...
Va rog sa nu jigniti. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jouliete a răspuns:

Deci si eu am avut complexul acesta ca nu imi va sta bine si ce vor spune ceilalti. Cred ca stiu si ce dioprtii ai, fiindca asa vad si eu, tot de la un metru incolo vad prost. Trebuie neaparat sa îți iei ochelari si nu te îngrijora fiindca sunt atat de multe tipuri ca gasesti tu una potrivita pentru forma fetei tale. Si eu ma tot plangeam ca nu imi statea bine cu nici una si dupa 3 magazine de ochelari, am gasit ce trebuia si imi vin foarte bine. Daca o sa cauti ai sa gasesti o forma potrivita pentru tine te asigur eu. Dar daca mai stai asa, vederea se va înrautații, iar lentilele nu prea fac bine la ochi deoarece nu sunt sanatoase( pentru ca provoaca dureri si iritatii plus risc crescut de ulcer corneean). Recomandarea mea sunt ochelarii, neaparat.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce importanta are ce spune lumea, daca tu ai nevoie sa porti ochelari?!
Sunt mult mai sanatosi si mai ieftini, decat lentilele de contact, care ar trebui schimbate periodic si care pot irita ochii.
Oricum esti micuta si un ochelar cu rama frumoasa, iti va pune in evidenta o fata mica si daragalasa.

Invata sa fii stapana pe tine si sa nu mai pleci urechea la ce spun rautaciosii, ca nu te ajuta cu nimic.
Cei care iti spun rautati, este bine sa-i ocolesti pe viitor, ca nu-ti vor fii prieteni niciodata si nu ai nevoie de ei in viata ta.
Incearca sa nu mai fii negativista, ca nu-i cazul!

| minrest a răspuns:

Foarte multi vedem prost si purtam ochelari. Nu au cum sa nu se potriveasca. Important e ca oamenii cu ochelari sunt o priveliste obisnuita, si nu par ciudati. O sa iti alegi ce rama iti place.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Esti fraiera. Daca iti pasa mai mult de ce zice lumea decat sanatatea ta. Clar. Esti o cauza pierduta.

| Elisa97 explică (pentru Alexxxxxandraxxx):

Nu ti-am cerut jigniri, daca asta ai inteles