| Valentina_Valy_1971 a întrebat:

Am voie sa calc dupa scoaterea gipsului? si ce exercitii trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu din prima zi pentru ca din cauza gipsului, muschii s-au atrofiat putin. Initial fa niste exercitii la incheietura respectiva (genunchi, glezna sau bazin), apoi cand simti ca poti face acele miscari fara efort prea mare incearca sa refolosesti piciorul. Prima data pune presiune mica si fa miscari reduse, apoi in timp de 2-3-4 saptamani, in facut de gravitate, poti reveni la miscarile obisnuite

| darrio2007 a răspuns:

Ti-o va spune medicul cand ti-l va scoate. De unde sa stim noi ce tip de fractura ai avut.

| ziftode a răspuns:

In general, daca iti scoate gipsu atunci chiar trebuie sa reinveti sa calci pe el
insa la scoatere doctorul iti v-a spune
iar, mai ales, ar trebui sa faci fizioterapie, ca sa iti revii cat mai repede, de asemenea iti v-a spune doctorul/asistenta ce si unde, insa daca nu iti spun... INTREABA!
in rrominica e posibil sa ii doara in cot...