| faceworld a întrebat:

Am voie sa mananc usturoi, daca am hepatita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Daca nu va creeaza disconfort abdominal, il puteti consuma. Totusi, nu-l consumati in sosuri/mancaruri prajite/in cantitati mari.
http://www.i-medic.ro/diete/regim-alimentar-hepatita-cronica

| Dizzyz a răspuns:

Ba din contra iti face bine usturoiul daca nu-li-ei exagerat iti face bine cand ai hepatita insa nu ai voie sa mananci lucruri picante(chili, ardei iute, etc) sau ceapa.

| Anna333 a răspuns:

Bineinteles ca ai voie. Doar daca ai gastrita, ulcer sau boli de stomac iti face rau usturoiul.