| AnneM123 a întrebat:

Analiza de urina trebuie luata de dimineata? Sau nu conteaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu analiza ci proba de urina pentru analiza trebuie luata dimineata, inainte de a manca sau bea ceva.

| AnneM123 explică (pentru Ioandelasal):

Si cele de materii fecale? Tot dimineata?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AnneM123):

Nu are importanta, pe acestea le poti lua oricand cand le elimini.

| HadesSs a răspuns:

Cel mai bine dimineata, ca apoi mananci, bei si nu mai ies analizele cum trebuie si sa nu consumi alcool cu o zi inainte.

| Drxx_Alexandru_1999 a răspuns:

Eu m-am operat la rinichi, nu mai am rinichiul stâng, și merg din 6 in 6 luni la analize, urina o iau dimineața, înainte sa mănânc sau sa beau ceva, iar cu 2-3 zile înainte încerc sa am grija la ce beau sau ce mănânc.