| Țoglă a întrebat:

Analize de sânge.
Vreau să-mi fac anul ăsta niște analize de sânge, că nu mi-am mai făcut de 4 ani.
Și nu-mi făceam nici în următorii 5 ani dacă nu mi se întâmpla să mânânc de pe unde joacă șoarecii, că așa e la sat la bunici pe masă.
Ultima dată când mi-am făcut analizele de sânge la ca un cabinet privat, mi-au aruncat rezultatele și mi-au zis să mă descurc.

Problema e că erau niște cifre acolo pe care nu le înțelegeam.Așa se procedează peste tot? Nu te anunță dacă ai vreo boală ceva?
Sau pur și simplu le zic pentru ce vreau mai exact să fie și să-mi și descifreze ce-i pe acolo...

Mulțam, fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadalinG99 a răspuns:

Salut, in cabinetele medicale (medic de familie) se fac diverse campanii de analize cam odata pe luna, iti recomand sa iei legatura cu medicul tau de familie, nu vei plati nimic. Sau du-te si doneaza sange si iti vor face acolo analizele pe gratis mi se pare ca ti le si interpreteaza, astfel vei face si un bine, daca tot te inteapa macar sa si ajuti, pe langa asta iti va face si test de glicemie, masurarea tensiunii si iti mai da si 60 de lei plus liber o zi de la munca. Succes!

Răspuns Apreciat de Editori
| AFR81 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si spune-i ca vrei sa iti faci analizele. O sa ti le bifeze el, pe fisa, pe cele mai importante. Majoritatea vor fi gratuite. Dupa aceea, mergi la un laborator, te programezi, te prezinti la programare si, dupa ce vin rezultatele, mergi cu ele la medicul de familie. Iti va spune el daca e ceva anormal. E un lucru foarte bun si mai mult decat indicat sa iti faci analizele.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Analizele nu se fac la plezneala, se fac cu un motiv. Functie de acest motiv se schimba analizele pe care le faci. Te duci la medicul de familie, ii spui ce simptome ai, el iti da trimitere la analize si pe urma te duci la medic si ti le interpreteaza.

| NLS a răspuns:

Medicul de familie ti le descifreaza mai exact, insa poti si tu sa-ti faci o parere, pentru ca in dreptul fiecarei valori se afla un interval min si max. al valorii permise.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mergi cu ele la medicul de familie.