| iliuta a întrebat:

Analizele de urina includ si urocultura, e acelasi lucru sau sunt diferite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Nu: exista sumar de urina și urocultura. Pentru depistarea unei eventuale infectii urinare se recomanda efectuarea ambelor investigații. Sumarul de urina poate arată o leucociturie mărită ceea ce sugerează infecția, iar urocultura arată care este germenul găsit. Se recomanda efectuarea de urocultura cu antibiograma pentru ca in caz de se găsește urocultura pozitivă, antibiograma va arată la ce antibiotic este sensibilă bacteria.

| Denisa0954 a răspuns:

Analizele de urina includ 2 tesre: sumar de urina si urocultura.
Sumarul de urina arata componentele găsite în urina sau prezența unor componente ce nu ar trebui în mod normal sa existe in urina, de ex hematii, leucocite, etc
Urocultura indica prezența unor bacterii, fungi, etc, iar daca ele sunt prezente este pus diagnosticul de infecție urinara