| Ramina a întrebat:

Anestezia locala isi face foarte greu efectul la mine, care ar putea fi cauza? Mi-a facut anestezie medicul stomatolog pentru a-mi curata un canal si ma durea ingrozitor, mi-a injectat anestezic din nou dar la fel era, intr-un final mi-a pus un pansament si mi-a zis ca va incerca din nou peste cateva zile. Dupa ce am ajuns acasa la vreo ora dupa ce mi-a facut anestezia abia atunci incepea sa imi amorteasca, iar dupa vreo 2 ore din momentul aplicarii anesteziei a atins apogeul, eram atat de amortita pe toata jumatatea de fata incat n-as fi simtit nici un fierastrau care ma taie laughing De ce a durat atat de mult sa isi faca efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ai diabet? Doar atunci anestezia nu i si face efectul imediat, fiind necesar doză dublă, tu trebuie sa stii ce ai, fa ti analizele, cand mergi la dentist informeaza l exact daca ai diabet tip 1 sau tip2, pe viitor daca ai nevoie de extractie dentara si anestezia nu i si face efectul "mori" de durere si va curge mult sange hemoragie, nu te juca cu asa ceva nu e de rîs, mergi la analize, ce varsta ai?

| Ramina explică (pentru CristiDinBucuresti):

Din cate stiu, nu am nimic, am 19.

| CuriousStuff a răspuns:

Imposibil sa aiba efect dupa 2 ore, anestezicul local folosit de stomatolog isi pierde efectul si calitatile dupa cateva (zeci de) minute. Probabil anestezia nu a prins la tine pentru ca zona era inflamata sau chiar aveai un abces dentar, si in cazul asta anestezia nu are efectul dorit sau nu are efect deloc.

| Ramina explică (pentru CuriousStuff):

Nu e imposibil, chiar asta am patit, iar data trecuta cand mi-a facut anestezie si-a facut efectul imediat dar m-a tinut aproape toata ziua efectul, in jur de 5-6 ore pana a trecut. Probabil e ceva in neregula cu mine laughing

| CuriousStuff a răspuns (pentru Ramina):

Se foloseste lidocaina (Xilina) care are efect 40 de minute maxim:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Lidocain%C4%83
Nu are cum sa te tina mai mult, probabil doar ti s-a parut. Sau medicul tau foloseste alt tip de anestezic, lucru pe care nu il cred.

| Ramina explică (pentru CuriousStuff):

Nu am de ce sa mint, si nu, nu mi se pare deloc, prima data am avut jumatate de fata amortita toata ziua si se pare ca si acum la fel tine, ce am spus in intrebare e de azi, anestezia mi-a facut-o pe la ora 10 si acum inca sunt extrem de amortita, inclusiv buza de jos, acum ar fi o explicatie ca mi-a injectat foarte mult pentru ca nu-si facea efectul in momentul ala, dar tot e ciudat.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Ramina):

Nu am zis ca minti, ci ca probabil doar ti se pare...
Sau asa esti tu mai speciala, ai niste receptori mai diferiti fata de restul oamenilor. Putin probabil dar unul la cateva milioane de oameni poate sa aiba asta, poate esti chiar tu acel 1.

| cevdet a răspuns:

Ai pus alcool inainte, la masea, ca sa nu te doara? Una din cauze ar putea fi asta. Sau, ai o infectie puternica.

| Ramina explică (pentru cevdet):

Nu am pus nimic, nu ma dureaza maseaua, aveam o carie destul de mare si a trebuit sa-mi scoata nervul si sa-mi curete canalul inainte sa imi puna plomba si ma durea cand incerca sa faca asta pentru ca nu functiona anestezia.