| fugi5555 a întrebat:

Anestezicul local îți poate aduce și efecte euforice pe psihic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Anestezicele locale nu prea au astfel de efecte. Cele generale, da.

| Donsavas a răspuns:

Da poate face asta dar doar atunci când ai dureri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Doar la 1 din 60 de cazuri se poate întâmpla așa ceva.

| edit28 a răspuns:

Depinde de anestezic.
Lidocaina (xilocaina) e derivat din cocaina si poate provoca uneori stari de euforie, ca efect secundar rar.

| Cksihja a răspuns:

Dacă te doare și apoi primești un anestezic da.

| lussa a răspuns:

Eu am avut anestezie locala de mai multe ori dar nu mi s-a intamplat nimic niciodata la nivel psihic.

| mariusdaniel112 a răspuns:

In afara de anestezic local se poate face si diazepam sau alt medicament daca chirurgul considera ca este nevoie, depinde de interventia medicala si de starea ta generala in timpul interventiei.