| Bruno92 a întrebat:

Anxiar crează dependenta? Și cam după cât timp? Cat pot lua fara a deveni dependent? Ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Derivatii de benzodiazepina cam asta fac. Luat din prospectul trimis de userul de mai sus:

"Dependent a

In cazul unui tratament indelungat cu benzodiazepine, exista posibilitatea sa deveniti dependent(a) de acesta. De aceea, Anxiar se utilizeaza, in general, in tratamente de scurta durata, de la cateva zile pana la 4 saptamani, incluzand perioada de scadere a dozei. Tratamentul poate fi prelungit doar la recomandarea medicului dumneavoastra. Astfel poate fi scazut riscul dependentei sau posibilitatea efectelor nedorite la intreruperea tratamentului (vezi pct. „Daca incetati sa utilizati Anxiar")."

Te sfatuiesc sa-l iei doar la recomandarea medicului si sa respecti tratamentul prescris (sa nu incepi sau sa renunti cand ai chef). Multa sanatate!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate medicamentele antidepresive se folosesc de obicei pe o durata scurta pentru ca majoritatea dau dependenta. Nu sunt bomboane ci sunt medicamente foarte puternice care te afecteaza daca le iei mai mult decat trebuie si fara prescriptia medicului. Ai aici prescriptia lorazepamului (anxiar): https://www.catena.ro/prospecte/prospect-anxiar-1-mg-x-2bl-x-25-compr-arm
Depresia se trateaza cu tratamente de scurta durata pentru a nu avea efecte averse si pentru a nu da dependenta.