| dgeko a întrebat:

Anxietate?

In urma cu aproximativ o luna de zile am avut primul atac de panica (in acel moment nu stiam ce am) asta s-a intamplat pe data de 1 mai cand dimineata am simtit o durere in capul pieptului si m-am speriat crezand ca voi face vreun infarct, imediat am inceput sa am palpitatii, sa simt cum ard in interior si ca nu mai pot respira normal.Am reusit sa ma mai calmez cat de cat in timp ce sofam in drum spre munca (eram de munca in acea zi) si cam dupa 2 ore pot sa spun ca imi mai revenisem dar mi-a ramas senzatia aceea de sufocare sau ma rog senzatia ca nu intra aer suficient.
Peste 4 zile mai exact in seara de 5 mai am patit-o iar si atunci am chemat si salvarea pentru ca intrasem asa de tare in panica incat nu mai ma puteam tine bine pe picioare. Dupa consult mi s-a spus ca inima e ok, plamanii ok, sangele era oxigenat 100% doar glicemia o aveam putin scazuta si asta din cauza ca nu prea puteam sa mananc din cauza senzatiei de sufocare.
De atunci a trecut aproape o luna si eu zi de zi am aceasta senzatie de "insuficienta respiratorie" altfel nu stiu cum sa-i zic, simt mereu nevoia sa trag aer in piept, casc mereu tot din aceasta cauza sa pot primii aer suficient.
Sper sa ma ajute si pe mine cineva cu aceasta problema, momentan nu dispun de prea multe fonduri ca sa pot incepe psihoterapia dar macar niste sfaturi ar fi bine primite pentru ca sincer simt cum imi afecteaza viata de zi cu zi.
Inca ceva mai am de precizat : Ultimele analize le-am facut in februarie si aici ma refer la sange, EKG si toate cele mai putin plamanii pe care i-am facut fix acum un an si eco abdominal l-am facut azi.Ma gandesc sa mai fac zilele astea si la plamani ca sa stiu sigur ca nu am nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

STRESUL,este principalul vinovat.Anxietate,ma indoiesc ca ai! Este bine sa repeti analizele la sange,sa vezi cum stai cu colesterolul rau,trigliceridele,glicemia, magneziul.Te sfatuiesc sa cumperi un complez de multivitamine, care sa aiba si toate vitaminele B, in special B6, B12.Nu au ce sa-ti faca rau, chiar daca iti ies analizele perfecte.Iesi seara(ca dimineata esti la munca) in plimbare,in locuri linistite,curate,nepoluate si trage aer in piept cu pofta,apoi expira. Ziua, mai bea,cate un ceai din sunatoare,tei care sunt calmante(fara zahar), iar seara, inainte de culcare bea infuzie de ceai de valeriana amestecata cu frunze paducel(te linistesc si iti face un somn bun, linistitor). Daca fumezi, LASA TIGARILE! Atacurile de panica se fac pe fond nervos.Sanatate!