| Radandam a întrebat:

Anxietatea imita bolile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi nene la doctor ca ai multe belele lasa ne pe noi cu ce ti am gresit?

| Mosotti a răspuns:

DA! Se numesc somatizari, deci anxietatea poate face sa simuleze boli fizice, de ex poate sa te doara inima dar real sa nu ai nimic la ea, sau te doare piciorul aiurea, etc.

| Invictusman a răspuns:

Daca are cel puțin 100 de "simptome" îți dai seamawinking
Acum depinde și de ce tip de anxietate discutam. De cele mai multe ori este provocata de un dezechilibru chimic al creierului sau din cauza unei deficiente de minerale/vitamine, anemie.
Este recomandata psihoterapia cognitiv comportamentala pe lângă tratamentul medicamentos pentru rezultate mai rapide și eficiente.