| anonim_4396 a întrebat:

Apa are vreo legatura cu memoria?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| BilaRomânească a răspuns:

Și tu ai văzut Frozen 2?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BilaRomânească):

rolling on the floor nu. Citeam blogu unui indian.

| Werrich a răspuns:

Apa are cea mai bună memorie din toate substanțele de pe pământ și e materia cosmică fară de care viața nu poate exista.

https://chimiecnnb.fandom.com/wiki/Memoria_apei

https://www.youtube.com/watch?v=R8VyUsVOic0

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Exista anumite scoli de gandire, care considera ca apa are o memorie a ei.

De fapt majoritatea scolilor de medicina naturista confirma acest lucru.

Printre cei care s-au remarcat sunt:

-masaru emoto - niste studii in care lua apa din diferite locuri de pe planeta, o ingheta foarte rapid si o poza la microscop. Se observa o corelare intre forma cristalelor de gheata si cat de benefic este locul din care a luat proba de apa pentru viata. Vine cu poze acesta.

- homeopatia - se bazeaza total pe aceasta idee pentru ca se pare ca remediile homeopatice sunt mult mai puternice la dilutii mai mari. Se considera ca o dilutie homeopatica de peste 30 de ori nu mai contine nici un atom din substanta originala, si totusi are un efect mult mai puternic decat cea originala.

Eu nu as lua in deradere acest subiect, deoarece pare sa fie un adevar in el, chiar daca nu il observi in acest moment.

| seth2016 a răspuns:

Daca te referi la memoria umana, deshidratarea poate afecta performantele cognitive, deci si memoria.

Povesti cu memoria apei sunt prostii. Homeopatia este o alta prostie planetara din care se castiga bani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru seth2016):

Da, asa.