| matrix100 a întrebat:

Apa plata sau apa minerala? Care este mai sanatoasa, mai benefica organismului? Exista vreun dezavantaj al acidului din apa minerala? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Nu exista nici un studiu care sa spuna ca ar fi mai buna sau mai rea decat apa normala. Atat timp cat e doar apa minerala, fara nici un indulcitor e tot aia, deci asta nu se aplica la sucurile acidulate..alea nu-s ok.

Acidul ala este de fapt dioxid de carbon dizolvat in ea, corpul tau il poate procesa si scapa de el.

Singura intrebare e daca iti place sau nu, pentru corpul tau e tot una atat timp cat te hidratezi.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Si eu votez tot pentru apa plata, dar uneori ai nevoie si de minerale, nu? de saruri etc

| Frank51 a răspuns:

Oricat ar zice toti mini-cercetatorii de pe TPU, eu nu cred ca are vreun avantaj real sa bei apa carbogazificata.

Iti place gustul dioxidului de carbon?

| Mirel4412 a răspuns:

Apa plata, poate ca e mai buna acidulata, dar iti poate crea discomforturi din cauza acidului, depinde de tine. Sifonul nu e deloc bun, deoarece e un principal motiv al "pietrei la rinichi"

| Nume6 a răspuns:

Pune apă minerală pe o rană deschisă, cam așa acţionează și asupra organismului.

| User23434 a răspuns:

Vezi ca exista și apa minerala plata, deci poate ai vrut sa spui, "apa plata sau carbogazoasa", în cazul asta cea plata fiind mai buna. Și cea carbogazoasa cu conține aer cum a spus și ceva înainte mea, conține CO2, de aici și aciditatea aceea, care îți poate deranja puțin stomacul. Nu cred ca dăunează cât timp nu consumi zilnic. Oricum fata de suc, e mai buna.

| lorena66 a răspuns:

Apa plata. Apa minerala poate creste aciditatea in stomac; are acelasi efect ca sucul, iti cam roade stomacul. N-o poti bea pe stomacul gol, in timp pe cea plata o bei fara probleme. Te poti simti rau de la apa minerala, iar daca e rece si o bei asa cum e, sunt mai mult sanse sa racesti. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Julia1188 a răspuns:

Apa minerala carbogazoasa bauta in exces, cativa ani poate duce la hernie hiatala. Unchiul meu a patit-o si medicul i-a spus ca una dintre cauze a fost apa.

| 666Bye a răspuns:

Apa plata este cea mai sănătoasă. Nu sucurile sau celelalte prostii

| Vlad_MH_2000 a răspuns:

Apa minerala e plina de aer. deci bei aer. îți imfii burta cu aer. si după te întrebi de ce îți e sete dacă abia ai băut. si dacă vrei sa bei apa minerala asigurate ca înainte de asta sa bei destula apa pe zi. sa nu ți se facă sete imediat după ce o bei happy am testat eu asta happy. apa minerala e buna. e mai sănătoasă de 30 ori mai mult decât sa bei sucuri cumpărate care spui tu ca sunt "naturale" laughing nimic nu mai e natural în zilele astea. nici fructele / legumele pe care le cumperi. nu cunosc eu mari termeni în specialitatea asta laughing dar apa plata. e mai sănătoasă. si poți sa bei apa minerala ca pe suc eventual cu o lămâie și puțin zahar. sau cu vin laughing)))