| WayhaughtK a întrebat:

Ar trebui sa ne ingrijoreze coronavirusu pe noi cei din Romania?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Unii poate nu realizeaza din comentariile ce le lasa cat de nasoala este aceasta gripa, caci nu e o simpla gripawinking
Pe de alta parte, daca ne-am face griji inutile fara ca ceva sa se intample am fi ca in povestea aceea cu drobul de sare.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca ar trenuii sa ingrijoreze pe toata lumea. Acum a patruns si in Italia, sunt deja 3 morti... si se extinde.

| Violleta2022 a răspuns:

A devenit deja pandemic, adica este o problema foarte mare, globala!
Italia are peste 150 de infectati in doar 4 zile si sunt deja 7 morti.
Iar totalul mortilor in jurul lumii este de peste 2600.
Stire data in dimineata asta, de unul din cele mai mari canale de televiziune nationala, din Australia, Chanel 7:
https://7news.com.au/......s-c-714752

| Violleta2022 a răspuns:

26 feb 2020 - stirile sunt ingrijoratoare!
Italia a ajuns la 10 morti si peste 260 de cazuri de infectati cu coronavirus.

Virusul se raspandeste foarte repede!

Stati in casa, iesiti la cumparaturi numai daca trebuie si doar la ore ori foarte matinale ori tarziu, cand nu este aglomerat.
Evitati agoleratia, cinema-urile, aglomeratia din autobuze, plimabarile prin mall-uri.
Spalati-va mainile cu aa calda si mult sapun!

iata vestile de azi, la un post national de televiziune din Australia:
https://7news.com.au/......--c-717302

suntserios
| suntserios a răspuns:

E doar o chestiune de timp pana ajunge si la noi atat tot. O sa fie o epidemie ca cea de gripa si probabil in 1-2 luni se vor calma lucrurile.

| Nemessys a răspuns:

Oare sunt singurul caruia nu-i pasa?

| Digikey a răspuns:

Coronavirusul o sa moara cand o sa intre in contact cu mizeria din spitalele noastre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu mai iesim din casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu-mi bat capul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are si el mândria lui, nu crezi? rolling on the floor n-ar veni aici nici plătit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa caute în tara la noi face cod galben în burta de la foame. E o chestie doar de timp pana sa ne lovească și pe noi. Noi deocamdată ne confruntam cu gripa noastră se vor termina odată și odată și cu acest corona asa cum s-a terminat și cel din 2003 ce îl purtau liliecii diferența este ca asta o fost creat și testat pe oameni

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns:

Daca iti aduci aminte in trecut au fost epidemii si mai grave si nu existau spitale. Totusi au trait oamenii, deci covid-19 asta e un nimic laughing

| Henrypericolpublic a răspuns:

Coronavirusul(COVID-19) este slab la temperaturile ridicate si la caldura. Intr-o luna sau doua maxim trei o sa dispara. El trece in 14 sau 27 de zile dupa ce a suferit o mutatie genetica. Se spunea ca spre deosebire de alti vriusi la care se creeaza anticorpi si pe care nu ii vei mai face, acesta poate fi facut si a doua oara.
La copii trece mai repede, dar problema este la bebelusi si la batrani cu varste de 65-70+ care au si probleme cardiovasculare.
Nu e neaparat o problema mare-mare dar trebuie sa fim prudenți.
Oricum cand nu erau spitale au fost boli si epidemii mai grave, ciume etc.
Multa sanatate!

| monster62 a răspuns:

Da, mai mult ca sigut tinand cont de nepregatirea autoritatilor romane in cazul covid-19 laughing laughing rolling on the floor laughing)))))))) abia astept sa vad cum intr-o saptamana o sa avem 400 de cazuri. glumesc, sper sa fie bine. si faceti-va provizii sa aveti in case pentru un an macar, conserve, paste, faina, zacusca, sos de rosii plin de conservanti ca sa tina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru monster62):

Pai de gripa avem cateva zeci de mii ce ne facen