| anonim_4396 a întrebat:

Are careva hipotiroidism sau tiroidita hashimoto? Cum îmi pot da seama dacă am asa ceva? Nu prea am energie, am uneori probleme de atenție, nu tolerez frigul și am luat într-o perioada multe kilograme în plus într-un timp foarte scurt, am și putina gușă, nu știu dacă e de la tiroida sau kilogramele în plus și am o depresie ciudata. Ziua sunt depresiv și seara sunt mai ok, am alta stare. Mi-e sa nu dau bani degeaba și sa nu am nimic la tiroida da totuși ma gândesc ca ar trebui sa fac un control. Acum câteva luni mi-o apărut și o pata în cap fără par în forma de moneda și câteodată tremur și transpir și sunt emotiv parca și fata o am pufoasa, puțin umflata, am impresia ca depresia și toate problemele mi se trag de la tiroida nici comunicativ nu mai sunt asa cum eram odată.
Menționez ca sunt și sedentar, ofer fundă celui mai bun răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la un endocrinolog cu asigurare de sanatate iar consultul, analizele si tratamentul sunt gratuite.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Nu am asigurare nu lucrez va trebui sa plătesc tot costa în jur de 350 de Ron minim analizele, medicul de familie nu îmi da trimitere fiindcă nu sunt angajat. Nu e o tragedie ca plătesc tot eu numai mi sa nu dau bani degeaba și sa nu am nimic da ma gândesc ca o dereglare hormonala am incedata mi-o căzut parul și am o depresie ciudata ziua ma simt rău și seara uneori sunt cât se poate de ok mare mi mirarea cum mi-o dispărut anxietatea ca doar 2 luni de tratament am luat și sa ameliorat considerabil ma gândesc ca și aia e cauzata de vreo afecțiune tiroidiana gen hashimoto sau hipotiroidism nu prea avea cum sa treacă asa în 2 luni de tratament o anxietate asa serioasa și gușa ma pune pe gânduri dacă nu cumva e hipotiroidism

| alina2k18 a răspuns:

Puiule de nu ai toate BOALELE laughing
Si eu ma duc peste 2 saptamani sa imi verific tiroidawinking
E mai greu sa isi dea seama un medic doar pe examinare clinica daca ai probleme cu glanda tiroida, trebuie teste - FT4, TSH, TPO si eventual o echografie.
NU te costa daca ai trimitere de la medic.
Vezi si cu retentia de lichide, ia apasa pe gamba, dupa ce iei degetu ramane pielea putin alba si isi revine intr-o secunda?

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Nu se face alb în nici un fel tot asa e am tinus apăsat și nici o schimbare, mersi oricum da pai e greu sa faci o diferențiere între depresie și simptomele tiroidei ca da aceleași simptome ca depresia dar gușa îmi da de bănuit și lipsa parului în forma de moneda cred ca am retenție de apa adică tot ce e posibil nu lucrez asa ca medicul nu îmi poate da trimitere și nu am asigurare nici nu aveam cum sa lucrez cu o depresie asa nasoala nu ai motivație și capacitate de munca dar nu se pune problema de bani deocamdată demult tot zic ca merg sa fac control la tiroida și tot nu m-am dus ar cam fi timpul ca parca as avea 60 de ani nu 27+
Nu am deloc energie și nu mai sunt sociabil cum eram am văzut un clip de la un medic homeopat sau ce era ca ar avea legătură comunicarea cu tiroida da poate fi și de la depresie asa ca Who know? Uite clipul
https://youtu.be/d_LC31LzA7E

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Dacă te găsește cu hipo va trebui sa iei tratament pana închizi ochii deci nu o sa mai o dai tu pe Jack D și alte băuturi va trebui sa te pocăiesti laughing bine eu personal nu cred ca ai vreo afecțiune tiroidiana da never say never

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca mai mult glandele suprarenale au legatura cu stressul si metabolismul, nu glanda tiroida.
Credeam ca esti mai micut, gen pustan;)
Poti sa te inregistrezi ca nu ai venituri si sa platesti asigurarea pentru sanatate din mana, e 190 lei/luna.
http://www.endocrinologietimisoara.ro/......ROMANI.pdf
Pentru cand vrei sa te informezi un pic mai mult, medicii endocrinologi invata cartea astea - printre multeee carti- :)) tu poti s-o citesti.

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Eu ziceam de depresie nu de stres și depresie are legătură strânsă cu afecțiunile tiroidiene scrie clar alb pe negru și cu greutatea și metabolismul la fel tot cu endocrinologul sau nutriționistul o fi și de la glandele acelea naibii știe poate și probleme cu transpirațiile se trag de acolo acum tu îmi dai idei sa merg și la alt specialistlaughing cu stresul e normal sa am probleme luând în considerare ca am și depresie și de 1 an de zile nu mai am prieteni și stau izolat mai ceva ca dragnea happy deci asta cu metabolismul poate sa aparțină și de endocrinolog nu neapărat de glandele suprarenale transpirațiile la fel una din cele 2 sau anxietate e greu sa dam cu presupusul. Nu ma refeream strict la glanda tiroida ci la endocrinolog ca tot el se ocupa și cu glanda tiroida. E normal sa am un metabolism lent când eu sunt sedentar și mai mănânc și ca 5 la un loc uneori. A deci credeai ca sunt mai micuț dacă sunt puțin ipohondru gata sunt puștan pff ce te as pune pe o dunga și manelista și culta mai rar asa ceva ești un caz pe cale de dispariție :* sunt într-adevăr mai copilaros ai un instinct feminim destul de intuitiv.

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Endocrinologul se ocupa cu sistemul endocrin cu toate glandele cum ar veni laughing + bolile hormonale si nu avem doar o singura glanda endocrina in corpwinking
Pai nu conteaza cata miscare faci cat timp nu mananci cat 5 haha laughing sunt oameni care nici nu pot merge sau abia merg sau au o semipareza si au grija la dieta ca aia chiar nu pot face miscare.

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Ah deci de glandele suprarenale tot endocrinologul nu trebuie sa vizitez alt specialist... Da știu ca avem mai multe glande. Eh lasă că vine acus primăvara și ma pun pe alergat cu depresie majora și 40 la ora și tot e bine happy cică puiule eu sunt aproape cât dulapu și tu ma alinți cu pui laughing îți admir totuși inteligenta și simțul umorului ești originala și cu haz pupati tati de cumințica și timiduta ce ești tu doar când dormi ca în rest ești ca o felina pregătită pentru praduiala laughing. Cică tu timiduta și cuminte ahaha nice joke big grin pai eu nu prea am grija la dieta mănânc tot ce îmi trece prin cap îmi trebuie o fata/femeie ca să îmi pregătească de mâncare tu cred ca ai fi candidata perfecta happy tu îmi faci mâncare și eu îți fac masaj all Day & all night on and on și asa cred ca o sa fac curs de maseur acest curs îl voi experimenta pe tine oricum ceva experienta am dezamăgită nu o sa fi big grin

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Scuze am avut o zi proasta azi ca naibii și nu ma simt în apele mele da sa ști ca te apreciez mult :*