| SalutFrate112 a întrebat:

Are vreo legatura mierea cu cosurile? Ca am auzit ca daca ai cosuri ar trebui sa te lasi de sare, dulciuri(zahar), ar trebui sa ma las si de miere? Mananc 4-5 felii de paine cu miere zi de zi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Alimentatia joaca un rol foarte important in aparitia/disparitia acneei! Astfel, daca iti doresti ca acneea sa dispara, trebuie sa eviti pe cat posibil consumul de alimente prajite si grase, de sucuri carbogazoase (care contin zahar), de dulciuri etc. Avand in vedere ca mierea contine si ea zahar, trebuie si ea evitata sau cel putin consumata cu cumpatare. 4-5 felii de paine cu miere consumate pe zi din punctul meu de vedere este cam mult!

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mierea e sănătoasă, poți înlocui zaharul cu ea, dar 4-5 felii pe zi e cam mult. O felie sau 2 lingurițe in ceai ajunge.

Eu pot manca un borcan de Nutella pe zi, că nu-mi iese niciun coș, nu în toate cazurile are legătură cu alimentația, poate fi și o problema hormonală, deci daca ai acnee (nu cate un cos pe aici, pe colo), îți recomand să mergi la dermatolog și să-ti faci niște analize.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are, și poți da și în diabet zaharat dacă continui asa.

| Eugen80 a răspuns:

Mierea este benefica organismului, dar 2-3 felii maxim.
Ideea este ca mierea proaspata este medicament, dupa primele 3-4 luni este buna pentru indulcit si cam atat.
Daca ai cosuri, trebuei sa ai mancare echilibrata, sa te speli des pe fata cu sapun de genul DOVE si o data la 2 sapt poti folosi masca de genul cu carbune activ. Vezi ca gelul ala este cam 16-20 lei, dar e acceptabil.
Cu toate astea nu uita ca mereu sa ai mainile curate si sa cureti bine fata complet. Majoritatea problemele se intampla si din cauza de infectii, nu neaparat de la hormoni.
Referitor la miere mai mult de 2-3 felii la micul dejun, in timpul zilei nu mai poti folosi mierea decat la o limonada si cam atat.
Stiu familii care mananca aprox 3 kg de miere pe luna, dar nu folosesc zahar deloc si spun ca se simt mult mai bine. Si prajiturile la fel, tot cu miere le fac, dar nu uita ca mierea nu reactioneaza prea bine cu temperaturile inalte, adica sa nu indulcesti ceva care este foarte fierbinte sau o sa-l bagi la cuptor. Mierea trebuie sa ramana in aceeasi stare, adica o pui la final eventual.

| InstructorDeIubire a răspuns:

Alimentația joaca un rol impornant in apariția acneei dar trebuie sa ai grijă si la igiena feței (adică sa te speli pe față dimineața si seara cu un săpun care sa nu iti usuce pielea. Poti folosi si diferite creme anti acnee dar daca ai grija la igiena si alimentatie nu o sa mai ai coșuri garantat 100%).