| denyzo a întrebat:

As dori niste metode de albire a dintilor. Am incercat orice pasta de dinti, mai ales Colgate, folosesc cel mai des. Nu vad nici macar un rezultat bun. Acelasi aspect al dintilor il am.
mentionez ca ma spal de 2 ori pe zi. sad

Dau FUNDA raspunsului util!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Sa stii ca si eu eram obsedata de albirea dintilor, am vrut sa-mi iau benzi de la crest pana m-a certat stomatologul. Benzile alea(cred ca sunt cele mai renumite pe internet) contin peroxid de hidrogen(aceea e substanta activa) care distruge smaltul si pe langa asta se foloseste la curatarea piscinelor, deci iti dai seama cat de bun e pentru dantura. Tot despre benzile alea: persoanele cu dintii mai sensibili au simtit dureri mari si a durat mult timp pana si-au revenit. E valabil pentru toate produsele pe baza de peroxid. Tot dentistul mi-a spus ca inclusiv albirea din cabinete dauneaza smaltului. In schimb, mi-a recomandat o pasta de dinti care mi i-a albit cu cateva nuante, chiar de la prima spalare se observa rezultate. Sa ne intelegem, nu iti face zambetul ca al vedetelor de la Hollywood, dar ii albeste si arata mai frumos. E putin mai scumpa decat o pasta de dinti obisnuita, dar eu zic ca merita.
http://www.aoro.ro/......e-cu-flor/
Dupa cum a spus si CuriousStuff, daca vrei sa iti mentii dintii albi, trebuie sa renunti/sa consumi in cantitati mici la bauturile carbogazoase, cafea, vin, dulciuri. As mai mentiona si guma de mestecat care, consumata in cantitati mari, toceste suprafata dintilor.

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Singurul tratament de inalbire care chiar da si rezultate e cel facut la medicul stomatolog. Restul, sunt cu dus si intors, cele mai multe sunt fara niciun rezultate, unele POATE, inalbesc putin.
Trebuie sa-ti schimbi si stilul de viata daca vrei dinti albi, de exemplu sa nu mai bei cafea, sa nu mai fumezi, sa consumi dulciuri doar in cantitati foarte mici si foarte rar...

| denyzo explică (pentru CuriousStuff):

Nu beau cafea, nu fumez si nimic din ce e legat de astea.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Majoritatea oamenilor cu dintii albi isi pun fatete sau chestii de genul. Culoarea naturala a dintilor e una galbuie.