| anonim_4396 a întrebat:

As dori putin ajutor din partea voastra, sunt foarte ingrijorata in legatura cu ceva si as aprecia daca v-ati spune parerea chiar daca nu sunteti doctori sau specialisti. Ok, in primul rand este legat de mentruatie, ultimul meu contact sexual a fost in luna ianuarie a fost neprotejat, dar partenerul nu a ejaculat in mine, apoi in februarie mi-a venit ciclul normal, a durat 5 zile ca de obicei deci niciun motiv de ingrijorare, apoi in luna martie a intarziat 10 zile si am presupus ca din cauza racelii, de asemenea normal, 5 zile durata, iar acum in aprilie nu mi-a venit intarzie peste 14 zile, azi fiind a 15-a, iar pe 2 aprilie, cam cand trebuia sa imi vina ciclul mi-a curs foarte putin sange timp de 3 zile ca si cum era ultima zi de menstruatie, era deschis la culoare, inodor, nu am avut niciun fel de durere si asta ma ingrijoreaza pentru ca am citit ca ar fi implantare de sarcina. Alte semne legate de o sarcina nu am avut. Este posibil sa fiu insarcinata? Nu stiu ce sa fac..sa astept, sa iau un test de sarcina, sa ma duc la un control? Imi pare rau ca am scris atat de mult si va multumesc din suflet daca puteti sa imi dati un sfat cu adevarat util. O seara placuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VictoriaEsman a răspuns:

1) Fa-ti un test de sarcina, daca iese negativ e ok.
2) De la o raceala ai putea sa ia ciclu neregulat sau sa se fi dereglat
3) poate fi un chist
4) ar fi bine sa faci o vizita la medic
5) pentru raceala ciprionol 500mg un flacon, o pastila la 12 ore si trece dupa primul flacon.
6) alimentatia
7) poti fi anemica sau sa ai lipsa de minerale/vitamine

| RandomGirl a răspuns (pentru VictoriaEsman):

Mai astept saptamana asta, daca nu imi vine pana vineri imi iau test de sarcina, chist chiar nu stiu..nu am avut nici un fel de durere in ultimul timp, si de ~3 saptamani am inceput un regim alimentar mai strict bazat pe legume, fructe si fara mancare dupa ora 6, dar desigur ca de Pasti am mancat mai mult ...si am lipsa de fier. Iti multumesc frumos pentru raspuns happy

| Azµre a răspuns (pentru RandomGirl):

Pai e clar regimul poate fi de vina! puteai sa ne spui de la bun inceput! ai grija ce faci! dai si u o fuga la doctor!

5 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Parerea mea e ca ai un ciclu neregulat. Daca ramaneai insarcinata, nu-ti mai venea ciclul in luna februarie. In fine exista fete, femei care desi raman insarcinate, ciclul continua normal.
Deci depinde de la caz la caz.
In fine parerea mea este ca daca ramaneai insarcinata nu iti mai venea ciclul in luna februarie.
Cel mai bine este sa iei si un test de sarcina. Testul de sarcina iti va spune cu siguranta daca esti insarcinata sau nu.
Controlul la doctor il poti face sa vezi de ce ai ciclu neregulat. Si sora mea cea mare are ciclu neregulat.
happy

| RandomGirl a răspuns (pentru SaveTheNature):

Iti multumesc frumos pentru raspuns happy

| VictoriaEsman a răspuns:

Cred ca poti sta linistita, doarece aceasta dereglare poate fi din cauza ca ai racit! Dar sa fii mai sigura, du-te la un control medical, am o cunoscuta care a avut un act sexual neprotejat, dupa care nu i-a venit ciclu, a 2 luna insa i-a venit menstra, ca sa fie sigura ea a trecut un control medical, si rezultatul e ca are probleme cu ovarele! asa ca nimeni nu poate sati spuiu suta la suta raspunsul corect, decit un doctor specializat! asa ca fugi mai repejor la un control!