| Ailiesei_Adina_1994 a întrebat:

As dori sa primesc câteva informații ce documente îmi trebuie pentru a ma căsători cu un cetățean albanez, pentru a ii face acte și sa plecam in Londra adică după cât timp poate lua documente și de poate Intra in UE.cu buletin de România, mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

1. Lista cu documentele necesare tie si cetateanului albanez se poate obtine de la biroul casatorii din cadrul primariei de domiciliu.
2.Prin casatorie, cetateanul albanez nu va obtine mult ravnitul "buletin de Romania"! Intai trebuie sa obtina permisul de sedere permanenta (de la Inspectoratului General pentru Imigrari din judetul in care locuiti impreuna). Dupa 5 ani de la data casatoriei, daca va solicita Autoritatii Nationale pentru cetatenie acordarea cetateniei romane si o va primi, abia dupa obtinerea cetateniei va avea si mult ravnitul "buletin de Romania". Vezi, in link, actele necesare cetateanului strain in vederea obtinerii cetateniei romane:http://cetatenie.just.ro/index.php/ro/vrei-sa-devii-cetatean-roman