| mariomario a întrebat:

As dori sa stiu care sunt simptomele hepatitei, pls daca stie cineva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaa a răspuns:

Sunt comvinsa ca ai doar o toxinfectie alimentara si nu ai hepatita, tu esti acum asa cum am fost eu cand ma gandeam ca poate am tbc si de fapt totul a fost o alarma falsa, sunt comvinsa ca si la tine va fi la fel, fruntea suss si fii omptimist, tine un regim serios si vei fi ca nou, multa, multa sanatate

1 răspuns:
| drpopa a răspuns:

Exista 2 tipuri de infectie acuta si cronica simptomatologia se suprapune doar partial
Hepatite acute
Simptomele pentru hepatitele acute difera. Sunt cazuri asimptomatice, unele in care tratamentul obisnuit da roade si alte cazuri, atat de grave, incat este nevoie de transplant de ficat. La tineri insa, hepatitele virale sunt mai mult asimptomatice. Individual, pot aparea simptome dupa 7, 10 zile. Boala dureaza intre doua si sase saptamani. Printre simptome, se numara indispozitii, dureri musculare, febra, greata, voma, diareee, dureri de cap. In cazurile de hepatita acuta alte simptome sunt: pierderea profunda a apetitului, intolerabilitatea fata de fumul de tigara in randul fumatorilor, urina inchisa la culoare, ochi tulburi, ingalbenirea scleroticii ochiului si a pielii, disconfort abdominal. Fizic, simptomele sunt minime: ingalbenirea pielii in 33% din cazuri si marirea ficatului la 10% dintre pacienti.

hepatitele cronice
icterul - simptom esential, desi exista si forme anicterice; rar este intens, evolueaza in puseuri si poate lua o alura colesta-tica (majoritatea cazurilor evolueaza fara icter); hepatomegalia, uneori dureroasa la efort, este obisnuita (80%), fermitatea sa fiind conditionata de accentuarea fibrozei; splenomegalia este mai putin frecventa; angioamele stelare, adesea precoce, apar in puseuri care coincid cu exacerbarea icterului; febra - inconstanta si moderata; astenia, care contrasteaza cu starea generala, de obicei bine pastrata; anorexia, pierderea in greutate sau invers; tulburari dispeptice biliare, pancreatice, duodenale etc. completeaza tabloul; amenoreea apare de regula la femeia tanara, ameliorarea sa urmand evolutia leziunilor hepatice; alteori, apar semne de ciroza constituita; asociata, encefalopatie, hemoragii digestive; in alte cazuri exista manifestari sistemice extrahepatice: atingeri articulare (artralgii sau aspect de poliartrita reumatoida), leucopenie, colita ulceroasa - intalnita mai ales tot la anglo-saxoni. Semnele prezentate nu sunt obligatorii, multe putand lipsi
cel mai sigur pentru diagnostic sunt analizele de sange, dozarea markerilor hepatici, consultul gastro-enterologic (hepatite cronice) consultul la medicul de boli infectioase (hepatitele acute)