| luizatgv21 a întrebat:

As dori sa stiu si eu cum se manifesta boala "coree cronica".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Te sfatuiesc sa vorbesti cu un doctor... ca o idee: se caracterizează prin mari tulburări psihice şi mişcări necontrolate. Boala apare după 30 ani, uneori cu debut de astenie cerebrală. Mişcările involuntare sunt: neritmice, dezordonate, bruşte. Apar grimase faciale, pierderea siguranţei mişcărilor fine ale mainilor. De asemenea, apar tulburări psihice care merg pană la dezintegrarea intelectului şi personalităţii cu aspect demenţial.

Tratamentul se adresează tulburărilor de mişcare şi tulburărilor psihice.

6 răspunsuri:
| lost.in.rain a răspuns:

Boala poarta si denumirea de coreea Huntington. Mai multe detalii gasesti aici :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ington_328
Sanatate maxima!

| hax0r a răspuns:

Prin comunism.

| octavianpas a răspuns:

Afectiune neurologica ereditara a adultului caracterizata prin asocierea miscarilor anormale (coree), tulburarilor mintale si a unei deteriorari intelectuale. Miscarile unui subiect atins de coree sunt involuntare, ample: rapide, sacadate. Tulburarile psihice severe (anxietate, iritabilitate, depresie) sunt insotite de o deteriorare intelectuala care progreseaza pana la dementa. Primele simptome apar intre 35 si 50 ani. Din cauza aparitiei tardive a simptomelor, o persoana atinsa de coreea lui Huntington poate avea copii inainte de a sti ca sufera de aceasta boala.

Tratament - Singurul tratament cunoscut actualmente este prescrierea de medicamente neuroleptice, care amelioreaza miscarile. Descoperirile recente asupra genei lui Huntington lasa sperante de a se ajunge la un tratament al bolii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La spitalul de boli genetice din bucuresti e 80 de mii testul nu se trateaza complet doar se previne trebuie sa o iei pe mamai acolo luizowinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Luizatgv21, acesta este id-ul meu, am eu raspunsul la intrebarea ta, si chiar mai multe. gangsterul_din_dolj@yahoo.com

| Valeea_Leonte_1954 a răspuns:

Nu stiu nici eu, intreb ce e asta? am si eu o prietena din copilarie, mi-ar placea sa-i fac o vizita