| DomnishoaraTPU a întrebat:

As dori si eu cateva retete de slabit sanatoase.
Dieta+Sport.
Fara infometare si diete dubioase.
Fara pastile minune.
Puteti da si linkuri catre site-uri care stiti sigur ca dau astfel de imformati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 49 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 12 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 12 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

O seară/noapte frumoasă.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| DomnishoaraTPU explică (pentru bursuc001):

Sunt fata am 13 ani si 6 luni si am un 1, 50 m si 61 de kg.

| bursuc001 a răspuns (pentru DomnishoaraTPU):

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 49 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 12 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 12 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

O seară/noapte frumoasă.

| MariaPGabriela a răspuns:

Buna! Eu am slabit 5 kg in doua saptamani mancand sanatos si facand foarte putin sport. Dimineata dupa ce ma trezeam pentru a pleca la scoala mancam o salata care continea: mai multe tipuri de salate(o poti cumpara de la supermarket cu doar 5 lei o punga cu toate tipurile de salate), o rosie taiata marunt, castravete si masline, putina sare( atentie sa nu pui ulei pentru ca ingrasa).
La ora 10 cand trebuia sa iau o gustare mancam un mar sau un baton de cereale.
La pranz: de obicei mancam foarte putina supa si cartofi la cuptor sau fierti. Inainte sa mananc beam o cana de apa pentru a-mi reduce pofta de mancare.
La ora 16 mancam un fruct(nu mai mult de atat)
Seara mancam mai rar( adica o zi mancam iar trei nu)
In tot acest timp faceam si putin sport..Cand ma trezeam de dimineata faceam 20 de genoflexiuni, 20 de abdomene si 20 de fandari, iar seara procedam la fel.
Atentie cat timp o sa ti aceasta dieta ar fi bine sa eviti pe cat se poate de mult lactatele, mancarurile grase, si painea( daca nu poti manca fara paine incearca niste biscuiti sarati facuti din ovaz si alte cereala pe care ii poti cumpara de la orice supermarket)
Sper ca te-am ajutat!