| anonim_4396 a întrebat:

As fi recunoscător dacă ați citi tot și ați răspunde.
Poate ca din întrebările pe care le-am pus pana acum v-ați dat seama ca încerc sa slăbesc asa ca am revin cu niște întrebări: am mâncat azi niște castraveți (12 kcal), pâine (260 kcal, știu ca de asta ar trebui sa fi scăpat dacă vreau sa slăbesc) și niște cartofi fierți (87 kcal). În total sunt in jur de 360 kcal. Dacă in fiecare zi consum sub 500 de kcal sau maxim 500, plus alergatul pe banda și exercițiile pe care le fac la sala și acasă, se vor vedea rezultate în 3 luni, nu? De azi am început serios si nu o sa ma las. Am 14 ani jumătate, 1.83 și 80 de kg. Am avut 83 de kg, iar în urma răspunsurile voastre am reușit sa ma motivez și sa pierd puțin din greutate. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Castraveti, paine si cartofi? Daca vrei sa mananci atat de putine calorii si vrei sa fii inca sanatos de ce nu alegi mancare nutritiva? Noi mancam tocmai pentru a ne lua substante nutritive, nu sa ne umplem stomacul, asta e scopul.
Incearca si tu un iaurt, un piept de pui, o branza, un ou fiert, pietele sunt pline de legume, poti sa le gatesti in mii de feluri sau si mai bine, sa le mananci asa. Eu iti recomand sa te axezi pe legume sau leguminoase, cereale (dar nu din alea Nesquick sau mai stiu eu ce) si proteine de origine animala cu puna grasime, daca tot esti asa strict cu caloriile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cam aspru.
Ca să nu ai probleme, fructe crude, salate, ulei de in, 2-3 linguri, sare nu.

| Sn4k3 a răspuns:

Sunt prea putine 500. Mananca si tu in jur de 1000-1200, poate chiar un pic mai mult.

| LupusDei1993 a răspuns:

Asa, sa vedem.
Cartofii si painea o sa dauneze deoarece carbohidrati. Nu ai luat nicio proteina, vitaminele lipsesc in mare parte, unde sunt fructele? Lactate, oua, carne nema?
Da o sa slabesti...si cand incepi sa mananci normal, pui triplu pe tine. De ce? Deoarece ti-ai *** metabolismul.
Daca vrei sa slabesti SANATOS, baga intre 1000-1250 calorii, din mancaruri hranitoare si pline de nutrienti buni.
Mai bine faci jogging sau mers pe jos in aer liber decat banda, mergi de 2-3 ori si dupa nici nu te mai uiti la ea.

| Kevinn2000 a răspuns:

E foarte puțin 500 calorii pe zi. Te simți bine? Nu ești moleșit deloc? Ai o stare bună?
Cred că poți fi în deficit caloric și dacă consumi 1000 sau 1500 de calorii pe zi.
Nu contează ce mănânci, important e să respecți numărul de calorii, poți mânca orice ( preferabil mâncare sănătoasă, pentru sănătatea ta ).
Nu pâinea îngrașă, ci numărul de calorii.
Sportul ajută, în special alergatul, în acest fel arzi mai multe calorii, pentru că transpiri mai mult decât la exerciții. Te ajută și exercițiile.
Baftă! happy

| BoBoAlin a răspuns:

Sfatul meu e să continui așa și vei reușii.Ai nevoie de un psihic puternic pentru a realiza lucrul asta! Good bless