| NyctophobicGhost a întrebat:

As putea intr-un fel sa controlez sau sa elimin cosmarurile?
Voi cum faceti, atunci cand puneti cornitele in perna si vin tot felul de personaje care va fac rau in vis sau voi le faceti rau?
Ma oboseste chestia asta, cand am cate un vis in care am facut ceva naspa, ori sunt pe strazi si trebuie sa fug de politie, sa ingrop dovezi de exemplu. Ma trezesc noaptea de 5-6 ori, iar dimineata sunt foarte obosit, nu mai dau randament la locul de munca.
Oricum, cam toate sunt haotice si foarte agresive.
Nici nu stiu unde sa pun intrebarea, la categoria sanatate ori religie, pentru ca unele personaje din vis au devenit prea hidoase si nu arata bine deloc.
Vreau si eu sa ma visez intr-un lan de lavanda langa o fata care ma sufoca cu dragostea ei.
Undeva intr-o excursie.
La pescuit pe alte planete.
Intr-o alta dimensiune unde hamsterii au preluat controlul.
Treaba naspa e ca exista si dureri fizice de intensitate lunga dupa ce ma trezesc, dintr-o "lupta" din vis. Altfel nu scriam toata povestea aici.Ma gandeam ca mai sunt doctori de mansarde pe aici cu ceva experienta.
Bafta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| gabrielcosmin1989 a răspuns:

Cosmarurile sunt vise neplacute care pot avea un impact emotional puternic asupra individului. Ele pot fi cauzate de o varietate de factori, cum ar fi stresul, problemele emotionale sau de sanatate, sau medicamentele.

Exista mai multe modalitati de a controla sau de a elimina cosmarurile. Unele dintre acestea includ:

Terapie cognitiv-comportamentala: Aceasta poate ajuta la identificarea si gestionarea gandurilor si emotiilor care pot contribui la cosmaruri.

Relaxarea: Exercitiile de relaxare, cum ar fi meditatia sau yoga, pot ajuta la reducerea stresului si la imbunatatirea calitatii somnului.

Controlul mediului de dormit: Asigurati-va ca dormiti intr-o camera intunecata, fara zgomot si cu o temperatura confortabila.

Schimbarea stilului de viata: Evitati sa consumati cafeina sau alcool inainte de culcare si incercati sa va mentineti un program regulat de somn.

Hipnoza: Hipnoza poate fi utilizata pentru a ajuta la schimbarea modului in care organismul reactioneaza la cosmaruri.

Medicatia: Anumite medicamente, cum ar fi antidepresivele sau medicamentele pentru somn, pot fi utilizate pentru a trata cosmarurile.

Este important sa discutati despre cosmarurile dvs. cu un medic sau un terapeut pentru a determina cauza si a gasi cele mai bune solutii pentru a le gestiona. Este important sa te asiguri ca esti sanatos si sa te concentrezi pe un stil de viata echilibrat, cu o alimentatie sanatoasa, exercitii fizice regulate si o buna odihna.

Si, sa stii ca este normal sa ai vise neplacute si cosmaruri, majoritatea oamenilor au vise care au un impact emotional puternic asupra lor. Este important sa inveti sa le gestionezi si sa le ingradesti impactul asupra ta.

| NyctophobicGhost explică:

OK, inteleg ca trebuie sa gestionez, dar cum scap de exemplu de fiintele alea cu gheare care imi impung plamanii in vise?
Recunosc, sunt stresat, lucrez cu clienti care sunt... intr-un anumit fel.Trebuie sa-mi pastrez si reputatia mea si a firmei, dar nu pot sa dorm linistit, atat vreau.
Eu cer ajutor, nu raspunsuri cu care ma puteti incadra in chenare, asta nu ma ajuta.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Trebuie sa ai: saltea buna, patura buna, nici prea cald, nici prea rece in camera, sa nu-ti fie sete, sa nu trebuiasca sa te scoli noaptea pentru a merge la WC, sa ai digestia buna, sa dormi suficient, sa mergi la culcare doar cand esti obosit, etc.

De ex. mie cand imi ies picioarele de sub plapuma visez ca sunt descult pe zapada. Eu am uneori cosmaruri ca umblu descult pe strada sau in ciorapi. Asa aflu-n somn ca mi-au iesit picioarele de sub plapuma.

Daca astea nu tin si e o mare problema: cere consult la psihiatrie.

| NyctophobicGhost explică (pentru doctorandus):

Da fraticule, te inteleg, dar unde ma pot duce cand astia au cazuri care nu se incadreaza in sfera mea de suferinta, ca sa-i zic asa.
Cand ajung acolo, ei spun ca sunt perfect normal, dar cand vine noaptea, de exemplu ora asta...imi e frica sa adorm.
In 5 ore plec la munca, mai da tu randament!

| nukeyly a răspuns:

Inainte sa-ti pui coarnele in perna porneste un
Voyager - nebulizator sau Difuzor de aromaterapie, sunt multe modele, pune ulei esential de lavanda, menta, m-as mira sa apara unu cornite sa te alerge prin campuri de flori si sa te ia in teapa lui tepes, mmm depinde si de eroarea ce o are codul tau de matrix in matrix si cel mai important inainte sa adormi cu 5 minute opreste-ti toate gandurile. Daca fugi si ziua si noaptea e clar ca esti epava dimineata. Mai exista cristale pietre magneti ce pot ajuta la vise.

| Fantaspirit a răspuns:

Coșmarurile sunt un semnal de alarmă că ceva in viața ta psihosocială nu e deloc în ordine,că ai multe griji privind aspectul vieții tale,a deficitului in vederea relațiilor sociale,a unei griji excesive asupra unui aspect al vieții tale,asupra unor aspecte ce țin de probleme de sănătate a cuiva drag din familie,a anxietății,stresului cronic,atacurilor de panica,problemelor de natură psihică.
Îți recomand să nu vizionezi deloc filme horror si sa faci o pauza sa te relaxezi,sa te îndepărtezi de stresul cotidian,sa te plimbi in natura,sa îți pui ordine în gânduri,sa te chibzuiești asupra gândurilor negative din viața ta sa le elimini mai exact,și să reduci stresul semnificativ. Poate avea cauze multiple și eu aveam când eram foarte agitat din cauza anxietății. Alt sfat ar fi: sa nu te mai gândești la trecutul tau, la situațiile dramatice din trecut, din viața ta, din viitor, sa ramai in momentul prezent.