| suzzamen a întrebat:

As vrea sa aflu dk se poate prin "metode babesti", la a 6-a luna de sarcina .......cum pot afla sexul copilului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Cel mai bine e sa-ti faci o ecografie si vei putea sa stii sexul fatului pe care il porti in pantece.
Sunt multe metode "babesti" dar nu este sigur ca, vei sti cu adevarat ce te intereseaza.
Pe langa ce ti s-a spus deja, se mai spune ca daca nu ai greturi si nici nu ai avut, sigur vei naste baiat. Eu am avut greturi pana ce a miscat si am nascut baiat, asa ca aceasta varianta se pare ca nu s-a dovedit a fi reala. De asemenea se mai spune ca, daca ai burta tuguiata, adica este mai mult in fata, fara a prinde si partile laterale (soldurile), atunci este baiat. De asemenea, se mai spune ca daca ai deja un copil si atunci cand se joaca acesta, se apleaca si se uita printre piciorusele sale, atunci urmatorul copil va fi baiat. Se mai zice si ca, daca primul copil spune mama, urmatorul copil va fi fata, iar daca zice tata atunci va fi baiat. Vezi bine ca sunt o droaie de "metode" babesti, dar acum, in secolul 21, poti folosi o metoda moderna si care pe loc iti va clarifica problema.
Eu iti doresc sa fiti sanatosi, tu si copilul tau, sa ai o nastere usoara si sa va aduca bucuria unui camin implinit pentru ca acest lucru va fi intr-adevar constructiv.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Toate alea cu sarea si cu verigheta sunt doar superstitii. la 6 luni copilul e mare si s-ar putea sa nu se mai vada sexul la ecograf, dar totusi e de incercat. O "chestie babeasca" care se verifica in majoritatea cazurilor e ca baietii se dezvolta in fata, asa ca mama are o burta bombata, iar mamele de fete au burti mai putin bombate, dar dezvoltate pe o suprafata mai mare.

| elena a răspuns:

Se zice ca... pui sare pe cap femeii insarcinate, fara ca ea sa stie si daca prima data va duce mana la nas, copilul va fi baiat, iar daca duce mana la gura va fi fata...
... pui un ac pe o masa si rogi persoana insarcinata sa ti-l dea, daca il apuca de virf copilul ba fi baiat, daca il apuca de unde este gaura va fi fata... ei?

daniela
| daniela a răspuns:

Se spune ca e o varianta cu verigheta... pusa pe un fir de guta si functie de cum se misca (in cerc sau linear) si mai era ceva cu burta daca e rotunda e fata daca e lunguiata e baiat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hahahaha!