| slipknot a întrebat:

As vrea sa dau la medicina. Ori in chirurgie, ori in ortopedie. Ce nu inteleg este daca rezidentiatul se face in timpul facultatii sau dupa ce termin facultatea si cati ani de rezidentiat se fac la chirurgie(generala) si cati ani la ortopedie.Am inteles ca anii difera.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| FallenRichard a răspuns:

Bravo,si eu tot la medicina vreau sa dau la anul,dupa ce termini facultatea ai un an stagiatu, examen si apoi intri la rezidentiat, 5 ani,din cate am citit,e al naibii de greu dar daca ne place,ne sacrificam,trimite un id daca ai dori sa mai vorbim,schimbam idei, poate vom fi colegi de facultate, bafta si succes!

| ICanSeeAll a răspuns:

Dupa ce termini facultatea(6 ani) faci rezidentiatul la ce vrei tu, asta daca ai medie foarte buna. Cred ca se fac 6 ani la chirurgie si neurologie si 5 la celelalte. Sper sa nu ma insel. Mult succes!

| Sanziana88 a răspuns:

Daca vrei sa dai la ortopedie, iti recomand un doctor bun. il gasesti aici: www.ortopedieclinica.ro bafta!