| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar lentile de contact in loc de ochelari. Cam cat costa si la cat timp trebuie sa le inlocuiesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Deci o să-ți explic clar, pentru că am purtat lentile și știu cu ce se mănâncă.
1. Lentilele, după cum au spus toți, pot fi ieftine sau scumpe.
2.Nu contează dacă sunt ieftine sau scumpe, trebuie să știi că pot fi purtate maxim 30 de zile. După trebuie ori să renunți la ele, ori să-ți cumperi altele.
3. Lentilele sunt destul de greu de pus, nu știu dacă ai văzut pe Youtube dar există câteva filmulețe. Acolo sunt destul de experimentați și nu depun mult efort, dar tu vei fi începător/începătoare și va fi cam greu. Trebuie să-ți ți ochiul larg deschis, atât pleoapa de jos cât și cea de sus, lucru pe care nu-l poți face mult timp pentru că începe să-ți lăcrimeze, iar asta te va împiedica să pui lentila. Poți încerca acum pe moment să ți-l ții larg deschis vreo 10 secunde, să înțelegi ideea.
Apoi, dacă ai pus-o invers vei simți că ceva nu e bine, va trebui s-o dai jos și să te chinui s-o pui iar. După 13 ore de purtare trebuie să le dai jos, n-ai voie să le porți mai mult, și la fel, trebuie să deschizi ochiul și s-o apuci ușor de pe pupilă și s-o pui în lichidul acela. Trebuie să fii mereu curat/curată pe mâini. Altfel te poți infecta, poți căpăta boli, iar dacă ochiul tău e prea sensibil sau nu face față lentilelor, gen te ustură, te doare capul sau îți lăcrimează ar fi bine să renunți la ele. Conjuctivita nu știu dacă apare în orice situație și la orice persoană, dar cam astea ar fi primele simptome.
Deci sper că ai înțeles cât de gât. Se găsesc și pe net din câte știu eu, îți poți alege dioptria și culoarea, parcă se găsesc și trei la set, adică o pereche purtată la 30 de zile apoi aruncată. Vezi, dacă înlocuiești ochelarii cu lentilele, va trebui să-ți cumperi lună de lună. Sau un set odată la 3 luni, însă nu știu cât de bune sunt cele de pe internet.
Ai putea să-ți iei să porți doar așa, la o ocazie specială, cum ar fi o petrecere, o nuntă sau mai știu eu ce, sfârșit de an școlar, dar nu purtate constant, nu fac bine. Crede-mă.

Baftă!

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Len.tilele de contact nu se folosesc permanent.

| KenNine a răspuns:

Din cate stiu maxim se poarta un an de zile.De pret difera.

| TimSem a răspuns:

E o diversitate mare la tipul de lentile de contact și deci la preț. De la... 50 lei, la 200 lei (sau mai mult). Depinde foarte mult ce îți recomandă oftalmologul, dioptrie etc.
Există lentile de unică folosință, lentile săptămânale, lentile lunare sau lentile anuale. Sunt foarte multe variabile.
Cel mai bine să mergi la magazin și să întrebi, să-ți faci o părere (dar să ai ceva informații despre ce nevoi ai cu privire la ochii tăi) sau să cauți pe net -- sunt o mulțime de magazine online care vând chestii d-astea și poți să-ți faci o părere.

| Elegant a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu porti lentile.

| TeodorescuSimona a răspuns:

Nu te joci cu lentilele de contact, trebuie sa consulti un oftalmolog apoi acesta te indruma ce fel de lentile sa iei, in functie de dioptria ta. Pot fi lentile pentru miopie sau astigmatism sau alte vicii, asa exista multi dealeri pe internet, recomand sa citesti si ghidurile de pe net www.optilen.ro/ghidul_disconfortul-lentilelor-de-contact.html