| doctorul9595radu a întrebat:

As vrea sa primesc un raspuns adecvat am fost cu cineva sa donam sange inainte sa donam ne-a prelevat sange apoi au iesit niste analize in urma carora ne-a bagat sa donam sanga. dupa aproximatix o luna colegului i-a venit o scrisoare sa vina la centru de donare sa ia analizele ce inseamna asta este grav? care sunt procedurile daca avea ceva il mai baga atunci sa doneze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi ceva grav. Din pacate, din sangele pe care vi l-au prelevat inainte de donare au lucrat doar hemoglobina (daca aveati anemie, donarea va punea viata in pericol) si grupa si Rh-ul. Restul analizelor: teste de virus hepatitic B, C, HIV, CMV, herpes, sifilis, se lucreaza din sangele donat propriu-zis (dureaza cateva zile/saptamani). Chemarea la centrul de donare arata ca a fost gasit, in sangele lui, ceva in neregula sau doar suspect (un virus, sau o reactie dubioasa care trebuie repetata)

| doctorul9595radu explică (pentru Brigaela):

Sa inteleg ca leucemia ar fi fost depista la testele preliminare? si daca ar fi fost un hiv sau sifilis nu ar fi iesit o infectie in corp? prietenei mele i-a venit scrisoare mie nu mi-a venit nimic...

| Brigaela a răspuns (pentru doctorul9595radu):

Nu, nici leucemia nu ar fi fost depistata, decat daca ar fi produs anemie (ceea ce nu e obligatoriu in stadiile incipiente). Nu se face nici un marker de infectie, asa ca e imposibil sa spui ceva in clipa aceea, iar infectiile nu dau neaparat anemie. In plus, exista si boli neinfectioase care pot fi determinate la analizele ulterioare (lupus, de exemplu). Mai mult decat atat, trebuie sa iei in considerare ca unele analize pot iesi dubioase sau neinterpretabile, sau in zona "gri" (adica nici pozitive nici negative) si atunci trebuie repetate. De cele mai multe ori, rechemarea la centrul de donare indica o problema serioasa, dar nu e absolut obligatoriu.

| doctorul9595radu explică (pentru Brigaela):

Este prietena mea de 1 an si jumate daca ar fi avut contactat o boala venerica grava sau nu ar fi trebuit sa imi vina si mie foaie acasa nu?

| Brigaela a răspuns (pentru doctorul9595radu):

Nu neaparat. E posibil ca tu sa nu o fi luat sau sa fii in fereastra imunologica (HIV, hepatita B si C nu ies la analize in primele 6 luni de la infectare). dar daca v-ati facut amandoi toate analizele obligatorii in urma cu un an si jumatate (analizele pe care le face orice cuplu inainte de a avea contact sexual) atunci inseamna ca nu e vorba despre o boala venerica, ci de altceva.

| doctorul9595radu explică (pentru Brigaela):

Multumesc de raspuns