| AmmyxAmmy a întrebat:

As vrea sa slabesc... Ceva idei de diete? Am tot citit o multime de diete dar as vrea una mai simpla si cu efect rapid... O idee dspre un site de diete personalizate stiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

De ce,esti prea plinuta? Ce varsta si ce inaltime ai? Ca multi socotesc ca sunt grasi(e),daca nu arata ca Dragusanca,Cruduta! Totusi:NU paine alba,alte fainoase,sucuri din comert,inghetata,lactate si branzeturi grase,mezeluri,creme,budinci,rantasuri,cartofi,prea multe banane odata,pielita de la pui prajit sau fiert,carne porc grasa,cipsuri,zahar,miere foarte putina,mamaliga rar.DA:lapte sau iaurt degresat,cereale(din tarate,porumb,orz,ovaz fara zahar),piept sau pulpe pui,curcan gratar sau fiert alaturi de salate stropite cu zeama lamaie,legume fierte(fara cartof) drept garnitura, ceaiuri (dar nu din pliculete, ci vrac)din tei sunatoare, fructe padure), ceai verde infuzie( la 200g apa aproape clocotita, o lingurita planta)cu putina zeama lamaie, 1-2 cani/zi,dar NU seara(are cofeina),supe ciorbe legume poate acrite cu bors de putina,legume pasate,gen piure din mazare,telina radacina, mancarica din pastai, varza, paine integrala cu seminte si tarate(nu exagerat), lichide 1-2l pe zi.Nu ti-as dori sa slabesti mult odata, deoarece iti poate afecta sanatatea.Si SPORT, alergare in pas vioi sau daca poti rapida, 1-2 ore pe zi, in doua etape.

| MineaIonutDaniel a răspuns:

Manaca fructe si legume

| loredanaFS a răspuns:

Buna. Uite cateva diete foarte utile: http://www.fetelestiu.ro/health-beauty/diete/

| PoseidonXD a răspuns:

E asa de usor!
1.Nu manca deloc dulcuri!(nici sucuri, doar apa, ori ceai)
2.Fa macar 1 ora sport! (seara)
3.Bea 3 l. de apa pe zi.
4.Fa sport la orele de gimnastica la scoala.
5.Mananca doar paine neagra sau secara.
6.Gandestetela o persoana, asa o sa fiie mult mai usor!
Mult succes si sper ca Fundita happy big grin

| rancid a răspuns:

Mai usor cu carnea si mai mult cu legumele asfel o sa devi o purcea