| DonarisDona a întrebat:

As vrea sa slbesc vreo 5kg dar fara dieta si ma voi apuca si de sala, dupa 6 seara nu mai vreau sa mananc dar mananc cateva stixuri, are vreo problema? si fara paine, in rest orice. vreau pana la vara

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Poti manca ce vrei, si paine, totul este sa ai mai putine Kcal decat arzi ca sa slabesti. Poti sa mananci si dupa 6, cont doar nr de kcalorii pe zi total sa fie mai jos, daca mai faci si sala e mai bine, arzi si mai mult. Si dulciuri daca mananci de 1000 Kcal pe zi, si arzi 1800, tot slabesti, e doar un exemplu.

Pana la urma nici nu e problema pentru ca organismul se hraneste optim atat timp cat ai grasime pe tine in plus, deci el e hranit si vitaminizat, ca de aia exista vitamine care se dizolva in grasime, nu intamplator, ca atunci cand nu mancam, sa fie okey, el isi trage tot ce e necesar de acolo, eu de ex cand am kg in plus, scade pofta de mancare drastic asa cum e si logic, dupa ce termina de ars grasimea in plus, abia atunci imi urca foamea la normal, deci mananc la minim cand slabesc, putina paine integrala, legume, o fructa, ceva lactate.
Singura chestie care mai trebuie mancat in slabire musai si optim e nr de proteine de 1 g/Kg corp, ca alea nu-s in depozitele de grasime, alea se iau din lactate degresate si ceva carne.

Le dai jos in maxim 5 saptamani 5 Kg daca ai cu 1000 Kcal/zi mai putin decat arzi, deci sa mananci cam 1000 fara sala, si 1200-1300 cu sala.
Pe corp nu il intereseaza ce bagi, ca, carne, sticks, paine, dulciuri, el vede cate Kcal intra in 24 de ore, atat.

Aia care daca mananca putin si se simt nasol, au probleme, atat timp cat corpul e hranit, nu ar trebui sa se simta nasol daca mananca foarte putin. Cu cat mananca mai mult nu face decat doar sa incetineasca ritmul de slabire.

| DonarisDona explică (pentru Mosotti):

Nu prea ma pricep sa calculez caloriile. Dar mulțumesc tuturor

| Mosotti a răspuns (pentru DonarisDona):

Pai ar cam trebui sa inveti sa. Stiu ca este greu, dar atunci cere la cineva care se pricepe sa-ti faca un meniu cu 1000 k deficit si mananci asa si gata, si nu te mai complici.

| Mosotti a răspuns (pentru DonarisDona):

Dar daca vrei pana pe 15 mai sa zicem, e mai simplu, ai nev de un deficit de 500 kcal zi cam.

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mai sunt 4 luni si sunt doar 5kg, nu e mult, 7700 impartit la 30 de zile =minus 256 de calori pe zi, nu e mult, mergi pe jos o ora zilnic, asta e recomandarea mea

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Recomandarea e sa aiba 1000 deficit, ca asa mai slabeste cand? Oricum indif ca slabeste 5 kile intr-o luna sau 4 luni, cand se depune se depune la fel in acelasi ritm, nu e valabila aia ca daca slabesti mai repede se pune mai repede.
Daca mananci 1170 Kcal/zi in plus fata de cat arzi, intr-o luna iei 5 kile, nu cont ca ai slabit in 7 zile sau 70, pe testate.

Efectul eu-eu apare doar pentru ca omul ala de atatea restrictii, va manca mai mult ca inainte dupa slabire, si se va ingrasa mai tare, deci baga mai multe calorii, in nici un caz din alte cauze cum se zice. Insa daca foamea este slaba, atunci nu te mai simti frustrat si nu mai ai eu-eu.

Dar desi multi au 10 kile in plus sa zicem, si mor de foame, este pentru ca se secreta putina leptina ca si cum nu ar avea kg in plus, corpu practic zice ca nu are rezerve si trebuie sa manance, in mod normal secretia de leptina urca odata cu ingrasarea, asa ca ar fi okey sa slabesti lejer fara chinuri, cu mancat din toate dar maxim maximorum in asa fel incat sa ai un minim 1000 deficit Kcal, adica nu mai mult mancat.
Adica ce facem? Ai camara plina exagerat de abia s-a mai inchis usa, si cumperi mai departe produse?! E anormal. Faci asa doar daca nu sti ca ai camara plina, desi este. Consumi excesul din camara pana ramane o rezerva decenta (in cazul nostru grasimea corporala care este cand avem greutatea in limite normale), si abia apoi cumperi, dar nu sa mai indesi in camara exagerat ca inainte, doar cat consumi.

Am zis si proteina completa, deci nu din fructe si legume, ca sa nu se duce masa musculara mai multa la slabire, ca se duce la un kil de grasime corporale se duc si 300 g muschi, dar noi trebuie sa facem sa slabim cat mai mult in fat si mai putin pierdere muschi. Dar oricum la femei se pune mai putin problema de masa musculara.
In dieta este mai dificil cu miscarea intensa pentru ca se arde fibra musculara mai multa. De ex alergare intensa o ora pe zi. Trebuie miscare dar in ritm moderat doar. La sala exercitii musculare pe care si fetele le fac pentru a avea un corp tonifiat si bicla sau alergare in ritm moderat.

Ca sa nu se duca muschii indif de intensitatea miscarii, trebuie cam 200 g carbo inainte de ora de alergare intensa aia de arde 800 kcal/ora, si muschii nu se mai duc, insulina provocata de carbo, va proteja catabolismul fibrei (dezintegrarea). Dar nu e cazul la ea asta. Zic ca idee. Se vor arde aia si atat. dupa aia e ca si cum nu ai mancat acei carbo, deci kcal sunt sterse, dar tin ceva de foame si ore bune nu mai mananci, in orele alea slabesti. Daca bagi si proteina odata cu carbo e mai bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Stixurile ingrasa, ca-s aluat de paine!
daca vrei sa slabesti, ultima masa trebuie sa fie la 6-7 seara si sa nu mai mananci nimic, dupa cina.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Depine cate mananca stixs, daca nu sare de kcal permise zilnic, este okey. Poate manca oricand, nu conteaza cand mananca, important este sa aiba macar 3 mese pe zi si sa nu se culce imediat dupa o masa ci la minim 2-3 ore. Mancatul tarziu nu e ok pentru digestie, nu pentru greutate, organismul nu ia in seama cand bagi, ci cate kcal i-ai dat in ziua aia. Asta pe probate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Stix-urile nu au nici o valoare nutritionala doar calorica, umfland burta.
Iar daca vrei sa slabesti, nu mai aduni calorii, ci bei 1 cana de apa, sau un ceai de plante neindulcit.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai cana aia nu tine de foame. Daca ii e foame trebuie sa manance ceva. Foamea nu e data de cat de plin e stomacul cum se crede, e data de glicemia care scade, creierul vede si atunci comanda sa se secrete suc gastric si te roade. Dar daca ii merge cum zici tu, sa faca si asa. Sa incerce.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Sa manace 1 morcov crud, sau un castravete, orice leguma vrea, dar nu paine (cereale) ca alea ingrasa.
Se poate, iti spun eu, ca se poate fara grisine, stixuri si fara cereale, deloc!
Sa inlocuiasca cerealele cu: legume crude, fierte sau aburite sau 1 mar.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Cu legume, un mar, morcov da, normal ca se poate evita de tot grisine, cereale si altele, ai dreptate, sa faca asa, eu ziceam ca nu stiu daca doar cu apa merge.

Ca daca e cum ar trebui sa fie, are foamea cam jos atat timp cat are depozite de grasime din care corpul practic se hraneste optim (ca de aia si slabim de fapt, ca trage din depozite ca si cum ai manca optim). La mine asa era, cand am depozite foamea coboara, cand ajung la greutatea normala atunci bum, urca foamea ca sa nu mai ia din corp si sa slabesc patologic, adica sa mananci si sa te mentii.

Daca ii vine rau, ameteala si altele, nu e ceva okey, am mai zis, adica corpu e hranit optim, dar nu e?! E contradictie.

| Frank51 a răspuns:

Scazi cantitatea de mancare sau mananci alimente sarace in calorii( iaurt degresat, rosii, varza, salata, broccoli), de ex inlocuiesti ketchup-ul cu salata. Dar nu este sustenabil pe termen lung(am incercat si corpul cere tot mai mult), deci mai bine mananci normal(incerci sa iti iei toti nutrientii in cei 2200kcal), si faci niste cardio sau mers pe jos.

| alina2k18 a răspuns (pentru Frank51):

Daca are 1.60m si 55 kg se face tanc rusesc cu 2200kcal laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Daca mananca 2200 se ingrasa, nu slabeste! Sau cel mult ramane pe loc, iar daca face sport slabeste la sfantu petru, ca o va face fff lent, deci pierdere de timp.

Arde cam 1800, nu 2200, sa bage 800-1000 maxim, desi oricum baga in plus, caci corpu isi ia cele 1800 din fat pana se termina fatul in plus. Depinde cat mananci, cu cat deficitul e ceva mai mare, cu atata slabesti mai repede, dar trebuie proteine neaparat, proteine complete.

Eu de ex in diete mancam cam 500 Kcal/zi ca foamea era jos, slabeam ca lumea 7, 5 Kg/lunar fara sport, si slabeam ok, nu era prea repede, 500 le bagam, si 1700 si le lua din fat adica restul, ardeam 2300. Cand se termina surplusul sa vezi ce foame venea frate, ca nu mai avea de unde lua, si trebuia sa bag eu 2300 ca aia era. Dar de placere bagam mai mult, si de aia ma ingrasam uneori.

Corpu nu cere din ce in ce mai mult, unul reglat zic, el stie cata energie are nevoie sa intretina acelasi corp, deci cere cat trebuie, ca dovada ca pe testele mele si nu doar pe mine, are nev de cam aceiasi energie, si aceiasi matematica se aplica si la ingrasat, nu sunt mari diferente, chiar si cand am scazut in greutate nu ardeam cu mult mai putin, daca era o dif de 100 Kcal dupa 15 kile slabite.
Mai tare faza ca asta nu auzeam "am 10 kile in plus, am mancat f putin si aveam ameteli, imi era nasol", adica cu 2300 asigurate zi din rezerve, se simtea rau, dar avea probleme pe metabolism inseamna, adica hranit ii era nasol, hm.

| DonarisDona explică (pentru alina2k18):

Am 1,67 și 59, 8kg sau 60, 4, nu știu sigur dacă cantaru i bunlaughing toată faza e ca eu vreau doar bratele pentru ca le am groase fata de corp, prea grase și nu știu dc

| Frank51 a răspuns (pentru alina2k18):

De unde stiti voi cat are nevoie? Am zis si eu cu aproximatie, oricum difera in functie de activitatea ei, poate sa arda si 2500 intr-o zi daca vrea.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Hm. Confunzi multe chestii. Foamea care te lua era din cauza lipsei de zahar din sange nu din cauza ca "iti era foame". Si corpul isi schimba metabolismul daca el are nevoie de 2000 si tu ii dai 1500, in 6 luni va ajunge sa iti ceara doar 1500, si toate organele tale interne isi vor modifica structura si functionalitatea din cauza asta. Mno acum imagineaza-ti ca tu ii dai doar 1000.

Daca saraca fata te asculta, o sa ajunga la spital.

| alina2k18 a răspuns (pentru Frank51):

Cei care practica activitati intense sa arda 2500kcal pe zi nu or sa vina sa intrebe aiciwinking
Daca si cu parca...

| Frank51 a răspuns (pentru alina2k18):

Eu ard 2600 doar mergand pe jos si am 1.67 69kg.

| Ineys a răspuns (pentru DonarisDona):

Ai o greutate normala. Daca vrei sa slabesti la brate asta se face prin sport nu prin reglarea dietei. In cel mai rau caz daca slabesti printr-o dieta slabesti uniform, si astfel nu ajungi nicaieri. O sa iti scada bratele dar si restul corpului si nu ai facut nimic. Foarte improbabil de asemenea sa slabesti acele 5 kg fix de pe maini. Mai repede o sa fie abdomen/picioare/fund.

Sfatul meu e sa mananci normal fara sa-ti faci prea multe griji si sa faci ceva sport daca tot vrei sa dai grasimea de pe maini jos. Dar cat de grase sa fie nu-mi pot imagina, probabil e doar in capul tau.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Se explica, arzi 2300-2400 in mod normal si cu miscarea aia da 2600 cam. Dar nu uita ca tu esti barbat, ai masa musculara mai multa, muschii consuma calorii si stand, nu te compari cu o femeie care are metabolismul mai lent de la masa musculara mai mica, de ex un barbat ar arde 2200-2400 si o femeie 1800-2000, asta fara miscare in plus fata de cea de rutina.

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

De unde stim, pai e cam standard, bineinteles ca difera in functie de activitate, dar noi ne referim la metabolismul bazal ca de la ala se porneste, adica cat arde doar cu miscare de rutina, mers la munca, cumparaturi, miscare prin casa, chiar dat din degete, din picioare (ticuri), batut cu pixu` in masa.
Scade putin odata cu greutatea, insa nu cine stie ce. Eu si la 85 si la 65 ardeam cam pe acolo.

O femeie de 20 ani, la 50 Kg si la 1, 7 m inaltime de exemplu arde cam pe acolo cu inca 10 femei la fel, asta sigur daca au tiroida la fel de sanatoasa si aceiasi neactivitate sau activitate. Pentru ca toate au nevoie de aceiasi energie sa functioneze, ca au acelasi randament. Deci se cam stie, si a dracu matematica sa vezi cum da la fix cam daca testezi. E fizica de fapt.
Inima bate la fel cam, temp corpului e aceiasi, trebuie sa mearga aceleasi organe de aceiasi marime.

De aia nu scade metabolismu daca mananci putin cum zic astia (pe testate zic), pentru ca...consumu de energie trebuie sa fie acelasi, ca sa scada ar trebui sa ai cu 2-3 grade mai putina temp, inima sa bata cu 40 si nu cu 70 batai, sa stai doar prin pat deci miscarea mult mai jos ca cea de rutina, lucru care NU se intampla, deci logic (nici nu cont ce zic aia), ai nev de aceiasi energie pentru acelasi randament, inca perpetuum mobile nu am vazut sa stii.
Tu ti-ai zis rata ta de ardere 98 % precis 2600 cu mers pe jos!
Ca sa nu mai zic ca multe calculatoare de pe net nu dau ca real, mie imi da ca ard 1700 si nu 2300-2400 ca in real, cu aceiasi activitata de rutina zic.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ea vrea pana la vara

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Cat timp mergi pe jos pe zi?

| DonarisDona explică (pentru Ineys):

Nu sunt f grase, dar atârnă și nu s prea potrivite pentru restul corpului. laughing ma simt destul de inconfortabil când îmi iau vreun maieu și stau cu ele lipite de corp, am bratul mai mare decât al prietenului meu

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Eu am zis sa manance din toate cate ceva si sa aiba 1000 deficit! Oricum rata de slabire normala e de 3-5 Kg lunar.
Dar daca vrea pana la vara mai mult de 470-500 k/zi nu are nevoie deficit, in cazul asta e ok asa.

Citeste ce am zis in celalalt mesaj despre metabolismul ala care zici tu ca se reduce (perpetuum mobile.), eu cel putin am testat! Nu prea ma iau mereu dupa ce se scrie, ci incerc sa si verific.
Cand aveam febra mare o sapt, observam o slabire suspecta mai rapida! Pentru sa faci caldura mai multa trebuie mai multa benzina, e doar un exemplu.

E normal sa ii dai 1000 la femei si cam 1200-1300 la barbat, asa imi ziceu si aia de la sala la inceput cand eram fraier in domeniu, bine, mancand din toate evident. Chiar se si zicea ca unu cu sala poate lua si un 100 g carbo pe zi doar, si e f okey, organismu sa isi ia energia din grasimi, chiar ziceau "sa inveti corpu sa faca asta".
Foamea trebuie sa se diminueze cand ai grasime in plus, caci am zis, se hraneste din ea! Trebuie sa urce secretia de leptina, asa e normal, si asa foamea scade, dar asta mai zic si astia. Exista diete si cu 800 pe zi la femei, nici eu nu prea-s de acord asa, dar se da, alea care ard 1800.
Dar asta se da cand se vrea rata normala de slabire de in jur de 4 kg.

O sa auzi termenul de "rezistenta la leptina", cum ca de aia cei grasi tot au foame sus de tot. Adica ca leptina aia nu mai stimuleaza niste receptori pentru ca s-a diminuat mult nr lor, si aia e.
Rezistenta aia apare dat fiind ca desi leptina era sus de la inceput cand deja luau in greutate, ei mancau de placere mai departe, leptina statea cronic sus, corpu simtea ca e anormal si isi reducea receptorii, asa ca era ca si cum era putina leptina adica egal foame sus, aia inseamna rezistenta la leptina! Deci e anormal sa mori de foame cu 20 kile pe tine! Ce dracu. O sa ai doame dar difuza, decenta nu prea greu de potolit.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Aaaa daca vrea asa lento e mai simplu! Hai sa socotim, un 450-460 kcal/zi deficit ca sa dea jos in 2, 5 luni, ca precis vara incepe la 15 mai cam, NU 256.

5 Kg = 7000 x 5 = 35000 trebuie sa le dea
35000 / 2, 5 luni - 14000 kcal/lunar
14000/30 zile - 467, deci 470 deficit zi

| alina2k18 a răspuns:

Mananca si tu un iaurtel cu 2% grasime, o salata fara ulei, legume la cuptor nu sticksuri pline de sare.

| aumih16 a răspuns:

Poti! dar nu stiu cum vei reusi sa faci asta! ma rog! nu e o idee buna chiar sa mananci stixuri! iar fara dieta cum sa slabesti!? nu inteleg! dar in fond nu e problema mea! ci a ta!