| TataSmekeriilor a întrebat:

As vrea un raspuns de la cineva care se pricepe totusi dar vreau sa aud si alte pareri. Fumez de cand am terminat clasa 7-a si acum sunt pe clasa 11-a si am 17 ani.Cam de pe la sfarsitul clasei a 7-a fumez in fie care zi, daca trece 1 zi la cateva luni sa nu fumez este foarte mult, poate trece jumate de an si nu scapa o zi nefumata, am fumat si 1 pachet pe zi dar au fost si zile in care nu am fumat doar 1-2, m-am lasat de fumat cam o luna jumate si am inceput din nou.este greu avand in vedere ca prietenii fumeaza, la scoala se fumeaza, peste tot.In acesti 4 ani si ceva o medie este de aproximativ 7-8 tigari pe zi.Ma gandesc ca poate ii foarte grav.As vrea sa stiu si eu daca ma las de fumat as mai putea scapa de cancerul de plamani? Si dupa atata vreme acum in prezent am cancer la plamani? Daca mas lasa de fumat ce sa fac sa se curete plamani? Acum imi pare deja rau, de multe ori simt ca respir greu si simt ca ma dor plamanii. Daca ma las de fumat scap de cancer sau cam pana la ce varsta mai pot traii si cu fumat si fara fumat.Dau funda la cel care ma ajuta cel mai bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Auzi, eu am fost la fel ca tine, toti prietenii mei fumau, eu nu (asta la 15 ani). acum toti prietenii mei fumeaza, am 24 de ani si niciodata nu am bagat tigara in gura. vrei sa faci un lucru, il faci PENTRU CA VREI TU, nu cercul tau de prieteni. daca unul din ei se apuca sa bage in vena, bagi si tu ca sa fi asemenea lor? intr-o lume in care toti incearca sa fie la fel, de ce nu incerci sa fii tu diferit? daca vrei sa te lasi, pune-te pe treaba. abtine-te, cand intra senzatia de sevraj ca iti vrei doza (tigarea) mananca un fruct in schimb. cancer nu cred ca ai dupa 4 ani de fumat, ma indoiesc. daca te lasi, nu vei mai avea posibilitatea sa faci cancer din cauza fumatului. corpul dupa ce te lasi se dezoxifica complet de nicotina si gudron undeva intre 6 luni si 1 an. dupa 1 an corpul o sa fie cam la fel ca inainte sa te apuci. respiratia proaspata o sa revina, capacitatea pulmonala la fel.

| cristinna23 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa renunti la fumat,
daca renunti sansele sa faci cancer de plamani se vor reduce. Pentru inceput ar fi bine sa faci un control medical, sa vezi care este starea ta de sanatate.Iar referitor la modul in care iti cureti plamani, cred ca singura persoana care iti poate spune e doctorul sau o persoana care a renuntat la fumat.

| Sergiu1996 a răspuns:

Lasa fumatul, o sa traiesti mult, adica cat iti harazeste Domnul. Ca sa te eliberezi de fumat, ai putea sa faci mult sport...

Răspuns utilizator avertizat
| Robi673547 a răspuns:

Daca te lasi de fumat in timp iti revii la normal. Nicotina din tigari iti mananca calciul. In 10 ani o sa iti scada riscul de a face cancer la normal din ce imi amintesc si cam toate riscurile. Inainte sa fumezi fa exercitii fizice alearga si apoi vezi daca iti mai vine sa fumezi. Te-ai apucat de fumat foarte devreme cand esti in crestere. La 13 ani cand te-ai apucat de fumat tu cresteai. Daca te lasi o sa ai numai beneficii! Cu bine.

| sti11ness a răspuns:

Nu cred ca ai cancer la plamani, dar nici mult nu mai ai pana sa faci in ritmul asta. LASA-TE si basta. E greu, trebuie sa faci putin sport ca sa scoti din tine toxicitatea din organism, trebuie sa accepti faptul ca sanatatea ta e cea mai importanta orice ar zice sau ar face prietenii. Plamanii se curata de la sine daca renunti la fumat, pentru ca esti inca tanar. Succes

ai intrebat cat poti trai cu fumat sau fara. Scoate-ti din cap ideea cu fumatul. Nu doar plamanii sunt afectati. Tutunul iti afecteaza inima, sangele, vederea, pielea, etc. Zi si tu, crezi ca merita?

| marius129 a răspuns:

Si bunicul meu a fumat 3 pachete pe zi timp de vreo 15-20 de ani si a facut cancer la plamani. Cand a aflat s-a lasat de fumat si si-a facut o operatie. Dupa aceasta operatie a fost bine si a mai trait inca 10 ani. Eu iti zic sa te lasi de fumat si sa te duci la un doctor. Daca bunicul meu nu facea acea operatie nu mai traia mai mult de un an.

| LoriVampy94 a răspuns:

Pff... am fumat o perioada din viata mea, am lucrat ca barmanita, si cate 3 pachete pe tura (de 24 de ore). Dar m-am lasat. Cel mai greu mi-a fost sa nu ma mai intalnesc cu grupul meu de prieteni timp de o luna de zile. Am stat inchisa in casa si m-am uitat la filme si seriale. Orice, nu am putut sa beau cafea pentru ca nu mai era la fel fara tigara. Dar m-am lasat si ma bucur enorm. Iti recomand sa iti faci shake-uri de fructe, portocala, banana, kiwi si sa incepi sa bei lapte. Daca ai cum, alearga macar o jumatate de ora fara sa te opresti si bea multe lichide, 3-4 litri de apa pe zi.
Daca ai probleme deja cu plamanii si ti simti greu e cam nasol. Shake-urile si lichidele iti vor face bine. Iar alergarea plus apa te vor ajuta sa-ti revitalizezi plamanii. Si nu mai sta in fum! Fumatorul pasiv fumeaza mai mult decat cel activ! Asta daca tii la viata ta. Cat despre timpul de viata ramas, priveste-o din punctul asta de vedere, fumatorul este mai predispus la cancer decat nefumatorul, dar totodata te poate calca o masina maine si sa fi nefumator sau fumator. Totul tine de tine si de ce vrei sa faci pana la urma! Bafta!