| tabittha a întrebat:

Asa cum un fumator este dependent de nicotina, asa sunt eu dependenta de tot ce este dulce si nu trece o zi fara sa mananc dulciuri. Dar astea imi aduc pe langa kilograme in plus si probleme de sanatate. Deci ce sa fac sa nu mai simt nevoia de a manca dulce tot timpul? As vrea solutii concrete ca am incercat si eu multe pana acum, dar fara rezultat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Isabellpink a răspuns:

Excat intrebarea asta ma framanta pe mine si nu stiam daca voi pune intrebarea pe TPU.Am vazut un documentar despre dulciuri mai concret cum ne afecteaza sanatatea si acolo un doctor a spus ca zaharul actioneaza ca un drog asupra creierului si ca simtim nevoia sa mancam cat mai multe dulciuri pentru ca ne face sa ne simtim bine in acel moment dar doar atat.Incearca sa inlocuiesti dulciurile cu ciocolata amaruie (si sa fi atenta sa aiba o cantitate cat mai mare de cacao ) iar daca nu iti place ai putea sa inlocuiesti dulciurile cu fructe care sunt mai bune, sunt si dulci dar si sanatoase.Uite acum e sezonul strugurilor care sunt extraordinar de dulci si de buni. Sper ca te-am ajutat. Sper sa scapi de micul mare viciu al dulciurilor :*.

11 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Consumul de lactate poate scadea nevoia de dulce. Iti recomand iaurt simplu, kefir sau sana. De asemeni, incearca sa inlocuiesti dulciurile cu fructe foarte dulci (smochine, curmale, pepene rosu, struguri samd).

| mgtow a răspuns:

Ar trebui sa nu ai nimic dulce in casa si sa nu iti cumperi nici de la magazin. Inca ceva intrebarea la care ai raspuns era doar o supozitie eu nu am probleme.

| MescaMascalina a răspuns:

Scumpa:* si eu am aceeasi problema, iar de vreo doua saptamani m-am pus pe dieta. Asa ca am inlocuit dulciurile de zi cu zi cu batoane Fibrobar (care sunt din ciocolata vegetala, foarte bune la gust, slabe in kcal si pline de fibre), precum si cu ciocolata neagra (Heidi Dark 85%) si banane (maxim 2 pe zi). Tin sa mentionez ca am dat jos ceva si continui pana dau jos tot laughing

| anUcy a răspuns:

Pai ai putea maca mai multe fructe care sunt tot dulci, dar nu ingrasa si nu iti afecteaza sanatatea.Sau ai putea manca, de asemenea, iaurt cu gust de capsuni sau mai stiu eu ce.In general, incearca sa nu mai mananci dulciuri precum ciocolata, ci dulciuri mai ''sanatoase'', ca in exemplele de mai sus, care crezi ca nu iti pun sanatatea in pericol si nu iei in greutate.Sanatate!:*

| ToxicGirl a răspuns:

Si eu am patit asta intr-o perioada.nu rezistam daca nu mancam ceva dulce si incepeam sa am nervi.etc.etc.dar dupa am inceput sa beau multe sucuri naturale si sa mananc mai calumea.pentru ca mancam mai mult numai dulciuri.si dupa ceva timp nu a mai fost asa.si acum ca sa nu mai recurg la prea multe dulciuri beau foarte mult suc natural sau mananc multe fructe care sunt dulci si sanatoase happy. adevarul e ca ma mai apuca si pe mine pofta de ceva dulce cateodata.dar toti suntem asa.incearca si tu. poate o sa te ajute happy

| мιcυтѕαααα a răspuns:

Poti sa te duci la o analiza ca sa vezi daca nu ai cumva un diabet ascuns. Daca simti mereu nevoia de dulce poate fi si posibilitatea asta.

| funxhouse a răspuns:

Mananca fructe si bea multa apa!

Daca chiar simti nevoia de dulce, fa-ti o salata de fructe happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am fost exact ca tine te cred e foarte greu sa scapi nimic nu-i imposibil in primul rand trebuie sa stii ca zaharul e numit otrava alba da o cautare pe google cat rau poate face organismului in primul rand manca fructe numai te gandi la ele ai nevoie de ambitite nimic nu-i imposibil trebuie sa crezi in tine ca poti reusi primele 3 saptamana sunt mai grele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ai creeat o confuzie, consumul de ciocolata este un excess cand insa fumatul este o patina blestemata a zilelor noastre.

Consumul exagerat de dulciuri iti distrug dintii prin producerea de carii, aduce surprlus de greuate care mai departe te vor face expusa riscului de a te imbolnavi foarte usor.
De asemenea consumul exagerat de dulciuri te expun unor tulburarile hormonale, risc crescut de diabet etc.
Sa sti ca noi internautii nu-ti putem da solutii concrete, te indrum insa la medicul tau de familie sa mergi, o sa primesti sfaturi avizate si la obiect, sfaturi pe care cineva si le asuma si care pot avea sanse mult mai multe de rezolvarea micii tale probleme in comparatie cu noi.

| bbubby a răspuns:

Am avut aceiasi problema si stiu cat de greu e sa te lasi de ele mai ales cand intervine stresul. Eu mancam non stop pana cand am realizat ca e timpul sa pun punct dar cum? pai simplu m am dus in fata oglinzii si am vazut cum kg luate in plus aratau oribilI don't want to see asa ca am golit tot frigiderul de dulciuri si le am inlocuit cu fructe ( banii care mi dadea mama pentru dulciuri ii punema deoparte si imi luam haine) cand simteam nevoia de ceva dulce luam fructe sau cereale fitnes (si acelea sunt dulci dar contin putine kalorii) si incetul cu incetul am renuntat. daca reusesti sa stai 4 zile fara sa mananci dulciuri te asigur ca nu vei mai simti nevoia. Ocupati timpul cu ceva si mai ales bea apa multa

| blablablablabla a răspuns:

Si eu am prbl asta dar am gasit o solutie si incepe sa mearga dupa ce ai terminat toate dulciurile care le ai in casa incearca sa te abtii sa mai ceri eu de ex cand mergeam la shopping ziceam nu la orice dulce chiar daca ma tenta foarte mult si dupa acasa mi-am dat seama ca am nevoie de dulce dat in acelasi timp ma gandeam ca nu trebuie sa mananc pentru ca imi face rau si ma gandesc ca dulcele este un fruct sau o leguma care mie nu imi place... sper ca te-am ajutat