| anonim_4396 a întrebat:

Aseara am baut foarte multa apa rece iar de dimineata a inceput sa ma doara gatul,ma doare doar cand inghit si amigdalele sunt umflate.
Am pus cartofi la gat,am baut ceai cu lamaie nu prea fierbinte, am luat ampicilina am facut gargara cu apa si sare si tot nu imi trece.
Poate am amigdalita sau este o simpla durere de gat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate o sa rizi, dar eu vara trecuta am avut foarte mari probleme cu gitu, niste dureri strasnice. Am primit chiar si injectii de doua feluri puternice tare, si m-a salvat doar gargara cu rachiu big grin. Cam doare, insa trece foarte repede.

| Xenya a răspuns:

Cred ca este o simpla duresre de gat si o sa treaca cu ceva pastile(tantum, faringosept), daca o sa persiste cred ca este mai bine sa mergi la medic pentru a nu risca o problema cu amigdalele!
P.S: 1.Sa nu i-ei antibiotice fara prescriptia medicului!
2.Eu stiam de gargara cu sare si otet de mere

| strengaritzza a răspuns:

Incearca miere cu propolis.

| jACKiLLdARK a răspuns:

Nu stiu cat de recomandata e gargara cu apa si sare. Plus, nu e deloc recomandat deloc sa iei antibiotice (cum ar fi ampicilina) fara un consult medical inainte; oricum, ele nu isi fac efectul chiar imediat. Parerea mea e ca trebuie sa mergi la doctor.
Insanatosire grabnica!