| whitelore00 a întrebat:

Aseară mi-am rupt puțin din pielea de la degetul de la picior. Azi dimineata m-am trezit si ma durea puțin (nu e prima oară). După ce am venit de la școală am observat o,, galma,, care ma doare. Nu prea stiu ce sa fac. Am pus rivanol (idk dacă scriu bine) Dar nu a trecut
Va rog fără,, Trebuia să nu faci asta,, sau alte chestii răutăcioase.
Ce imi recomandați înafara de doctor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Daca e basica trece. Daca nu e băsica, e infectie, ceea ce înseamnă ca trebuie neapărat sa te duci la medicul de familie. Posibil sa-t prescrie antibiotice sau sa te trimita la un specialist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu aveai cum sa rupi pielea, ai rupt o pieliță sau o bașică sau o batatură deci daca rupeai pielea aveai hemoragie curgea sînge si numai puteai merge, acum trebuie sa pui baneocin pudră sa vindeci rana, poti pune si crema tertraciclina sau daca ai cicatridina spray sau crema, si trebuie sa ai rabdare sa te vindeci, ce varsta ai? Si ca sfat niciodata nu tăia o bășică sau o batatura de la picior ea se face datorită pantofilor si este o protectie a pielii, daca tu o rupi vei face infectie si in cazuri grave se poate ajunge la taierea piciorului dace se face cangrenă, lasa le acolo ca nu te deranjeaza cu nimic Ce varsta ai? Multa sanatate

| whitelore00 explică (pentru anonim_4396):

Doamne fereste. Ce te intereseaza ce varsta am

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru whitelore00):

Dar de ce vorbesti asa? Te am intrebat ceva normal ce varsta ai sau este un secret?

| whitelore00 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Uite ca da! PREA MULTE mesahe cu,, Ce vârsta ai,, Sunt minoră și gata!