| Radandam a întrebat:

Aspenter 75 mg este anticoagulant? Pot lua o pastila pe zi dacă am 20 de ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| FantasyBoy a răspuns:

Aspenter e o forma de aspirina(acid acetilsalicilic) filmata, astfel incat sa nu se dizolve in stomac si sa-l irite, ci doar la nivelul intestinului unde este metabolizat prin osmoza. Are rol anticoagulant, impiedicand formarea trombilor ce pot obtura o vena, producand, de exemplu, accident vascular cerebral.
De ce doresti sa iei asa ceva? Ai HCG prea mare, sau?

| Radandam explică (pentru FantasyBoy):

Și dacă eu sparg pastila în dinți și o înghit cu multa apa e vreo problema? Am fost răcit asa, aveam febra la picioare dar mi-a mai trecut, am făcut test rapid la spital a ieșit negativ si vreo 2 teste de Saliva acasă, tot negative, dar n am făcut PCR și eu cred ca am avut covid 19 sau încă mai am virusul habar nu am, vreau sa iau un aspenter, îmi e când am avut febra la picioare Sa nu mi se fi făcut cheaguri de sânge.

| FantasyBoy a răspuns (pentru Radandam):

Febra la picioare?! Daca ai temperatura peste 38, atunci ia un Fervex sau un paracetamol simplu, nu prea te ajuta Aspenter.

| Radandam explică (pentru FantasyBoy):

Pai iau Propolis C și Redoxon, doar ca asta îl iau sa nu fac cheaguri de sânge, sau dacă am, sa le dizolve, nu pentru raceala

| FantasyBoy a răspuns (pentru Radandam):

Exista insa pericolul fluidizarii excesive a sangelui, ai grija sa nu te ranesti. Altminteri, nu prea dauneaza.