| anonim_4396 a întrebat:

Aspirina se poate lua înainte de a se instala răceala, preventiv?

Mă interesează mai mult dacă aveți idee, ca dacă o luăm înainte să răcim (dar avem simptomele instalării răcelii) dacă se poate lua și are efecte imediate, adică să combată răceala înainte să apară.

Usturoiul poate combate și el răceala din fază incipientă?

N-am chef de glume și prostii. Am întrebat acestea, aș dori un răspuns strict la întrebările acestea.

Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Aspirina, usturoiul si in general nimic altceva nu pot preveni raceala (in afara de vaccinare, daca exista un asemenea vaccin).

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Nu știu ce spui dumneata, dar eu m-am repus pe picioare a doua zi cu aspirină, și de răceală, și de febră, și de febră musculară.
Iar pe mine mă interesa strict dacă o previne, răceala, care dă semne că ar apărea, dar încă nu și-a făcut prezența complet. Dar nu mai contează.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, si eu am avut o gripa de jumatate de zi, dar mi-a trecut fara sa iau nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vrei ceva de luat inainte de a se instala orice? Usturoi, patrunjel, lamii bio (e o mare diferenta intre alea non-bio si cele bio ca si principii active, vitamina C in special), soare si voie buna. Merge si fara voie buna, dar macar sa fie restul. Si mai usor cu medicamentele de sinteza.

| Hammurabi a răspuns:

Răceala nu e decât termenul comun pentru viroză.
Deci e creată de un virus. Se cunosc peste 200 virusuri foarte eterogene (din multe familii virale) care produc aceste răceli.
Deci.
Contează cine ți-a provocat această răceală.
Poate fi un virus foarte sensibil la aspirină, usturoi, ierburi, descântece, voodoo, etc. Sau NU.
Deci, atunci când ești răcită și iei aspirină sau usturoi sau orice, rezultatele pot fi oricare, de la vax până la rezolvarea problemei, în funcție de cine te-a atacat și ți-a produs răceala. Dacă acel virusel e sensibil la ce ai luat.
Și prevenția e absolut identică pe aceeași logică.

| Dismally a răspuns:

Nu exista si nici nu va exista tratament pentru raceala, aspirina si restul medicamentelor le iei pentru ameliorarea simptomelor deci nu are sens sa o iei inainte.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

If it ain't broke, don't fix it.

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Unul dintre cele mai bune răspunsuri de pe TPU!laughing

| Seba2013 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Mejor prevenir que curar.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Seba2013):

Franceză! You kidding me, right!?
Pe nimeni nu mai interesează limba asta, E aproape ca latina, iar dacă nu erau Americanii. Francezii de azi, vorbeau Germană.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Seba2013):

Dacă vrei să previi răceala, Nu iei medicaente.
Te imbraci corespunzător.
Dacă vrei să previi cancerul la plămăni, Nu te apuci de chimo terapie preventivă. Ci stai departe de tăgară și fumători.
Asta inseamnă Mejor prevenir que curar.

| Seba2013 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Eu spun sa mai beie un pahar de vin din cand in cand si sa lase TPU-ul. Si sa vina la mine aici in vacanta o saptamana ca sa o facem lata. O duc aici la un restaurant pe malul marii sa vezi cum ii trec toate durerilem. Ii fac si radiografíe doppler. Aia de la scoala o urmaresc ca intra aici pe TPU si li frica ca divulga infirmatii speciale. Daca nu intra pe TPU nu o mai imbulina. Asa si eu cu ex firma mea sunt in judecata. Trebuie sa imi de 10.000 euro si nici pana in ziua de azi judecatorii nu si-au facut treaba. La aia le este frica ca va invat circuitul hidraulic. Circuitul electric nu il stiu la perfectiune dar imi fac traba.

| anonim_4396 explică (pentru Seba2013):

Lol! Acum glumești nu?
Și zilele astea chiar am intrat pe modul cârtiță, adică nu am chef de vorbă, nici de glumă.
Și când sunt în modul cârtiță mai fac ceva, judec tot ceea ce susțineam că nu judec și nu fac și văd doar răul din oameni.
Deci dacă nu glumești, apreciez huge gestul, mister Seba și dacă am plecat din sudul meu până în nordul țării, a unui user de pe aici, doar ca să o întâlnesc pe acea useriță, îți dai seama ce onoare ar fi să-l întâlnesc pe viu și pe ilustrul nostru Seba, filosoful TPU happy
Dacă doar glumești, ai grijă că eu chiar cred în oameni, dar în modul cârtiță, observ răutățile lor și mi se taie de oameni. În modul meu cârtiță nu am chef de vorbă, ci de stat și analizat mintea și gândurile mele, dar și de observat și înjurat oamenii care cândva susțineau că ei vor fi acolo.
Deci mare Seba, ai grijă ce afirmi pe aici, ok? Mai ales când sunt sensibilă și irascibilă. Mai ales când încep să văd adevărul din oameni și nu idealul din oameni. happy
Dar vreau să cred în continuare în oameni, chiar și așa cu inima șubredă, poate acum și mintea ceva mai șubredă și să cred că tu chiar nu glumești. Deci o să o iau ca pe un nou angajament că va trebui să mă mai întâlnesc cu un om de pe TPU. happy

Dar tu de ce ești în judecată cu firma ta? Nu pricep. happy Dacă e a ta cum să fii în judecată? Cu cine te judeci? Iar dacă avocații nu-și fac treaba sau nu te satisfac, nu ar fi semn că trebuie schimbați? happy

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place că Seba iți face curte! I love it!

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

De ce oamenii de pe TPU înțeleg că dacă o fată/femeie și un băiat/bărbat se înțeleg la cataramă, ei automat se gândesc și la altceva sau sunt altceva? happy
Chiar nu pricep.
Cred că mister Seba are o groază de fete în Palmares, deși nu știu de ce tot acest lucru este iar un lucru înțeles greșit (deci și eu fac greșeli de gândire). Nu înseamnă că dacă un bărbat sau o femeie ar avea mulți pretendenți automat nu s-ar mai și uita la una/unul singuri în Univers sau la cineva ciudat.
Sunt o groază de oameni singuri în Univers de asemenea care nu se uită la oricine sau chiar la nimeni, deci da și acest subiect este înțeles greșit. Dar stai că deja m-am îndepărtat de la subiect. happy
Îți spun și ție ceea ce i-am spus și altui user de pe TPU care părea chipurile că mă place, de fapt nu am de unde să știu vreodată asta, dar când a început cu glume, i-am spus că să stea liniștit "că nu cred că m-ar plăcea el" cred că asta este valabil pentru tot Mapamondul bărbătesc. happy E posibil să fie atrași, e posibil să le placă oleacă ceva la mine, din varii motive, dar niciodată nu m-ar plăcea cu adevărat un bărbat. Ca să-ți spun și motivul, habar nu am, și eu mă întreb mereu asta, de ce nu pot fi plăcută de sexul masculin, dar am trecut peste de mult.
Dar evident că dacă mister Seba este serios în propunerea dumnealui, why not? Am spus de la debutul meu pe TPU că eu chiar vreau să cunosc noi oameni și până mor, chiar și dacă știu că mă expun oarecum unui mic risc, pentru că nu vei ști sigur peste cine vei da, în realitate, eu chiar vreau să fac toate tâmpeniile și nebuniile cât sunt vie. Adică să mergi în necunoscut pentru a cunoaște niște oameni random și străini întâlniți prin online, ce poate fi mai nebunesc decât asta? happy
Și mai am eu încă mii de alte gânduri nebunești, dar sper că dacă tot nu mă ia God mai repede și tot mă lasă prin viața asta, să mi și îndeplinească visele nebunești. happy

P. S. Nu știu ce i se întâmplă domnului Seba, dar eu nu am negat niciodată că mintea omului Seba mă atrage, mi se pare pretty, deci de aici pot spune că mi se pare atractiv mister Seba ăsta, dar nu mă dau la nimeni. Eu una sunt prea educată ca să mă dau la cineva, iar și dacă mă dau subtil, este doar cât să-i fac cunoscute sentimentele unui bărbat, cât ca el să știe adevărul și ce alege, dar evident că în ultimii ani, nici măcar atracție nu mai am prea cine știe ce pentru sexul masculin, de fapt, nici chiar în romane nu mi-am mai expus fanteziile cum o făceam în tinerețe, deci cred că am trecut de această etapă a vieții, mi-am acceptat soarta și merg înainte și de fapt cumva cred că m-am și obișnuit cu ideea de a fi alone, încât nu-mi concept viața altfel. happy

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Jocul dragostei este ceva frumos care se sfărșește cu doi oamenii conectați pe viață.
Lasă filozofia la o parte, pune garda jos și fi deschisă jocului.
N-ai nimic de pierdut și amăndoi știm ce vrei.

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Ce mai pot să neg sau să aduc ca și contraargument?
Ai cam spus tu tot și de mințit nu am cum să mint, când știu că cineva spune adevărul. happy