| Alloneforever a întrebat:

Astăzi am făcut o extracție de masea, am stat doua ore jumătate cu pansamentul in gura și cand l-am dat jos tot mai curgea sange, e normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si eu mi-am facit o extractie inainte sa-mi pun aparatul fix. Curge sange chiar si cateva ore daca maseaua nu se misca deloc, cum a fost la mine. Clatesti gura cu apa, pui pansament nou, si il strangi in gura. Ai grija sa mananci alimente moi de abia dupa cateva ore si sa nu mesteci pe partea aia. happy

| Alloneforever explică (pentru anonim_4396):

Cu ce pot sa ma clătesc după ce mananc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alloneforever):

Cu apa rece. Exista si ape de gura recomandate impotriva raniilor de la nivelul dintilor, am avut o astfel de apa pentru ca mi-a recomandat-o dentistul, dar pentru o extractie de masea nu e necesara.

3 răspunsuri:
| Felissa13Eden a răspuns:

Da, este normal.Clateste gura cu apa cu sare si o sa fie mai bine.Ca orice rana noua, va sangera putin pana se vindeca, stai linistit, puiule happy