| Awp_Alex_1990 a întrebat:

Astazi am fost diagnosticat cu rinita cronica.Voi ramane cu asta toata viata sau voi putea scapa de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| AutumnDay a răspuns:

Lasand deoparte raspunsurile anterioare, in care cei care ti-au raspuns au cautat rapid pe net ce e aia rinita si vazand ca-i cu stranut si curs nasul au zis repede ca e o raceala mai nasoala, eu o am din primavara anului acesta si nu mi-a trecut. Medicamentele doar imi amelioreaza starea, insa daca le intrerup o iau de la capat: ochi rosii, mancarimi oculare, stranut, scurgeri nazale apoase, nas infundat si tot tacamul asta minunat pe care probabil il stii si tu. Rinita e de tip alergic?
Pana una alta, te sfatuiesc sa iei tratamentul. Sper ca la un moment dat sa imi treaca si sa nu ma chinuiesc asa toata viata. Iti doresc si tie la fel! happy

| Awp_Alex_1990 explică:

Eu am aceasta problema din luna august, de cand am fost la strand.Am facut otita, iar cu ajutorul unui antibiotic m-am vindecat.De atunci am un fel de mucus in gat, dificultate la respiratia pe nas etc.Doctorul mi-a zis ca am rinita cronica.
Ai whatsapp? Poate putem schimba pareri.

| AutumnDay a răspuns:

Credeam ca ai rinita alergica. Eu asa am. Nu am whatsapp, imi pare rau si in orice caz, prefer sa nu schimb date personale pe TPU si nici in alta parte.
Poate ar trebui sa consulti si un alt medic in cazul in care nu iti trece cu tratamentul prescris de el acum.

| ee a răspuns:

Va recomand la amandoi multe ceaiuri cu menta, supe cu ardei iute si asta din media: consumă minim 2 litri de lichide pe zi pentru o viaţă sănătoasă! dupa tratamentul primit!

5 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Se trateaza. Urmeaza sfatul medicului.

| Juviia a răspuns:

Trece,nu muri.

| Petripetri a răspuns:

E nasol rinita oridecare este pasul anterior sinuzitei nu e de joaca!
Eu dobandesc rinita alergica in fiecare an atat primavara cat si toamna primavara la polen iar vara prin august de la graminee si puf de plopi! Dar eu folosesc un sprei cu mometazona.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru Petripetri):

Dar care este diferenta dintre rinita alergica si rinita cronica? Au macar vreo legatura!

| Awp_Alex_1990 explică:

Nu...nu stiu despre ce crema este vorba.Scuze ca nu ti-am raspuns?

| ee a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Si pentru rinita ce tratam ai primit? rinita inseamna inflamatia pieli narii pe interior de la aer rece.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru ee):

Picaturi speciale pentru rinita, apa de mare, niste pastile de culoare verde biofim...parca si alte picaturi pe care trebuie sa le iau dupa ce le termin pe primele

| ee a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

E alergica, daca e pe baza de temp scazute te pot ajuta, vedeti pe blog care sunt conditile pentru tratam gratuit...

| Awp_Alex_1990 explică (pentru ee):

De unde stii ca e alergica?

| Stelian_Stefan_Nicola_1988 a răspuns:

Trece. E un fel de răceală in stadiu un pic mai avansat. Keep calm and drink Fervex big grin

| Awp_Alex_1990 explică (pentru Stelian_Stefan_Nicola_1988):

In cat timp?

| Stelian_Stefan_Nicola_1988 a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

O săptămână, maxim 2. Dar ramai cu sensibilitate la rece.