| DeCeMaiContează a întrebat:

Astazi am fost la medicul de familie sa-mi iau trimitere pentru analize.Treaba e ca nu am mai facut de cand eram mic analize, de la vreo 4-5 ani.Nu mi-e frica de ac,mi-e frica de rezultatele analizelor. Bunica mea a avut cancer(leucemie mai exact, cred) si mi-e foarte teama ca as putea sa o mostenesc.Am auzit ca aceasta boala se poate face si din cauza stilului de viata.Eu nu am deloc un stil de viata sanatos,mananc foarte multe dulciuri si chips-uri, iar de asemenea consum sucuri in exces.Pe langa asta, nu prea fac miscare.M-am uitat pe o lista cu simptomele acestei boli si pana acum nu am avut nici unul.Insa am auzit ca simptomele isi fac simtita prezenta abia in stadiile terminale, in care sansele de vindecare sunt foarte mici.Cum as putea sa scap de frica ca as avea...cancer? Regret foarte mult ca nu am mai fost la analize de atata timp, acum am 16 ani si ultima data am facut analize acum 11 sau 12 ani.Acum am inceput sa imi schimb stilul de viata.Am inceput sa beau foarte multa apa si sa renunt la sucuri,dulciuri si alte prostii iar de asemenea, am inceput sa fac miscare.Deci,ce pot face sa scap de aceste ganduri ipohondrice(daca le pot numi asa)? Va rog mult, ajutati-ma...chiar nu vreau sa am aceasta boala!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Respecta sfatul medicului! de un singur lucru nu poti scapa : de trecerea timpului; asa ca este necesar sa iti faci analizele si sa-ti traiesti viata din plin

| DeCeMaiContează explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Analizele oricum mi le voi face de data asta.Mie mi-e frica de rezultat si de faptul ca voi trai cu griji daca voi fi depistat cu aceasta boala...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Cu griji; dar cu o sanatate pe care o poti controla in mod constient

| DeCeMaiContează explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Iti multumesc mult pentru sfaturi! Sper totusi sa nu am nimic grav... oricum s-ar putea sa dureze ceva pana cand gasesc un laborator, asa ca pana atunci...i'm happy happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Iti urez : multa sanatate si cat mai multe plimbari in var de munte

| DeCeMaiContează explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Multumesc frumos, asemenea! happy

| Kourdi_Viana_2002 a răspuns:

Eu am multi prieteni care nu mananca sanatos si fumeaza si chesti de astea dar nu au nimic, stai chill e ok

| DeCeMaiContează explică (pentru Kourdi_Viana_2002):

Asa este, si eu am multi prieteni care mananca o groaza de prostii si unii din ei chiar mai si fumeaza. Bunica mea a avut cancer ma gandesc ca s-ar putea sa o mostenesc, si de asta intreb... Poate nu voi avea nimic grav.Multumesc mult pentru raspuns!