| laudima22 a întrebat:

Astazi m-am dus la dentist să îmi fac o măsea stricată. M-a curățat acolo, mi-a scos nervul, chiar daca pe mine nu mă durea, era doar cariată. Și îmi pusă o pasta albă acolo unde aveam gaura. Dar e pus doar pe o parte. După îmi spusa că asta este pusă provizoriu. Ce înseamnă asta? Si m-a programat pentru data viitoare, dar ce înseamnă provizoriu? Si dădui 200 lei, data viitoare când mi-o va plomba o sa dau alți 200?! Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

După ce se umbla pe canal nu se pune plomba definitiva imediat din varii motive unul fiind infecția.

| laudima22 explică (pentru suntserios):

Deci provizorul asta înseamnă plombă da? Și mai dau bani pentru ea? Daca nu aveam gaura aceea, imi făcea plombă dar fu gaura spartă așa mna.

| suntserios a răspuns (pentru laudima22):

E un material care se după după cum ziceam după intervenția pe canal. Nu e o plomba definitiva. Probabil că vei plati și plomba definitiva. Daca se a ajuns la scos nervul înseamnă că era o carie destul se profundă.

| dullcat a răspuns:

De ce nu ai intrebat direct acolo la cabinet? Esti client si ai dreptul sa stii.E asa de greu sa comunici cu cineva?

| laudima22 explică (pentru dullcat):

Ce spun eu și ce înțelegi tu.

| dullcat a răspuns (pentru laudima22):

Nu stiu ce medic dentist ai tu, insa mie imi spune mereu ce si cum, si daca doresc sa intreb ceva fiindca nu inteleg, acea doamna imi explica, pentru ca asta e jobul ei.

| relian a răspuns:

Provizoriu, inseamna exact cum se aude, privizoriu laughing adica pune ceva pana cand o sa puna altceva definitiv.

Pt ca tia scos nervul cum spui, trebuie sa se asigure ca totul este bine, asa ca pune ceva provizoriu, te lasa cateva zile sa vada te doare, nu te mai doare etc, iar daca totul este in regula, la vizita urmatoare iti pune plomba definitiva.

Referitor la scos nervul, nu stiu, asta tu aer trebuie sa stii, desi spui ca nu te durea, poate aveai infectie, poate ca nervu era aproape dus, nu ai spus nimic daca ti-a facut raza acolo, daca ti-a dat antibiotic etc.

In mod normal un dentist te intreaba daca te doare, apoi loveste el cu ceva in acel dinte, te intreaba daca te doare cand loveste asa usor, apoi sufla cu aer cald sau aer rece, la fel te intreaba daca te doare.

Daca te doare, atunci scoate nervul, daca nu, pune asa plomba.Dar la tine, nu ai spus mai nimic din astea, nu ai spus daca ti s-a facut raza, daca ai luat antibiotic, etc.

Ai dat 200 pentru ca tia scos nervu, este plata pentru ce ti-a facut acum.
La urmatoarea etapa, dai alti bani, tu intrebi daca o sa mai dai inca 200, o sa mai dai inca, sau poate mai putin, depinde cit costa plomba aia, cit de mare este.

In mod normal la scos nervul a lucrat mai mult, a folosit si anestezic, a frezat acolo in dinte, deci a mai ramas doar sa puna acea plomba, adica munca putina.

Dar o sa vezi tu atunci cit o sa mai dai, oricum deja treaba este facuta, nu mai ai ce face, trebuie sa mergi sa termini ce ai inceput, de dinti te folosesti toata viata, pana mori ai nevoie de dinti, asa ca cauta sa ai grija de ei, repara, fa ce trebuie.

Cind nu intelegi ceva, poti inreba atunci direct pe dentist.Asa cum a fost cazu cu provizoriu, intrebai ce ti-a pus, ce urmeraza, cit va costa, iti spunea, nu era nici o problema.

Provizoriu se pune un fel de pansament, deci nu-i plomba, plomba este aia definitiva cimentata acolo, aia cea spus cati pune la urmatoarea vizita.

Inca ceva, fctie de ce dentist este, ar fi trebuie sa iti mai dea si sfaturi, sa iti dea opriuni, sugestii, propuneri.

Uite, o cum sa-i zic, sfat, sau sugestie, daca acel dinte are gaura mare, daca plomba va fi destul de mare, daca este cumva mai la margine, dentistu putea sa iti propuna sa imbraci acel dinte, asta pentru ca la un mom dat acea plomba poate cadea, apoi iar te duci, iar dai bani si daca mergi asa de cateva ori ajungi sa dai mai multi bani pe plombe decat daca punea coroana.

Punind coroana nu se mai vede ca ai plomba, deci e si ceva estetic, dar acu depinde si de tine, daca ai bani, coroana costa mai mult.
Depinde si ce ai acolo, eu doar am spus asa ca idee, doara dentistu stie mai bine ce ar fi bun in cazul tau.

Stiu ca majoritatea dentistilor nu stau ei la povesti cu clientii, desi ar trebui, pana la urma tu il platesti, de aia nu imi prea plac mie d entistii, niciodata nu au timp de consultatie, sa stea de vorba cu omu, se grabesc ca au si altii la rind.

Normal la o consultatie nu trebuie doara sa se uite in gura ta, se uita, te pipaie ceti face la dinti, face o raza etc, apoi ar trebuie sa stai la masa fata in fata, sau acolo pe scaunul ala si la computer sa iti arate, sa iti explice ce se intampla, ce optiuni sunt bla bla vraja marii, cam asa ar trebuie sa decurga o consultatie.

La specialisti asa se intampla, dar la dentistii, nu stie ala cum sa iti dea un sut sa pleci mai repede laughing

| Caro34 a răspuns:

Bună! Lau, tu voiai ceva definitiv, ieftin și de calitate, rapid și să te țină 100+; nu-i așa? Nervul acela l-a scos parțial să nu mai dea probleme! Nu-l scoate total fiindcă se înnegrește dintele. Apoi ai primit un pansament cu medicament acolo. Tura următoare scoate ăsta, iar dacă nu te doare atunci pune o plombă definitivă care te mai poate costa încă 200+! Fii inteligent și tratează cariile prin controale o dată pe an fiindcă dinții ne trebuie întreaga viață! Ceea ce ți-a făcut mi se pare corect; nu te mai întreabă nimic fiindcă vede adâncimea cariei și își cunoaște meseria! Tu dacă ai fi pantofar; m-ai lăsa să plec acasă cu un pantof care să-mi lezeze degetele sau mi-ai da ceva potrivit mie? Exact asta a făcut și dentistul tău! Omul și-a făcut treaba și a căutat să nu te bată la cap pentru o explicație care oricum nu o înțelegeai. Dacă îți explica: "Aveți o carie profundă unde va trebui să obturez canalul; să omor părțial nervul și să pun un amalgam protector până vedem dacă sunt dureri. Apoi veniți, obturăm din nou canalul și punem plomba definitivă; o pastă unde voi folosi lampa de halogen; folosesc freză, oglindă, un anestezic românesc (străin nu mai avem!) etc. etc. ". Atunci tu întrebai 1000 de chestii și termina de lucru mâine, iar eu îți ziceam ceva de dulce că așteptam la ușa să intru pentru aceeași problemă! Omul a terminat rapid și ți-a spus rezumatul - fii recunoscător pentru asta și mergi când te-a chemat din nou! Apoi uneori nu se mai dau detalii fiindcă oamenii se tem și devin agitați că oare ce D-zeu face ăsta cu mine și cum s-o derula totul... Acum cred că m-ai înțeles! Poate va fi amabil și nu-ți va lua foarte mulți bani; ai răbdare! Apoi dinții tăi sunt valoroși și merită toți banii din lume, nu mai fi cârcotaș!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Astazi m-am dus la dentist să îmi fac o măsea stricată."
lol

| Caro34 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună! Uneori, din rapiditate, scriem fără să dăm importanță unor lucruri: ne concentrăm pe subiect și uităm detaliile însă înțelegem toți, în mare, despre ce se vorbea în atâtea propoziții? Totuși, felicitări pentru spiritul de observație! Ne ajută să devenim mai buni! Mulțumesc!?

| AmandinaDragan a răspuns:

Ai sa mai dai cred mai mult de 200. Iti va pune plomba definitiva.